Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Janko Kráľ - 200. výročí narození - stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Janko Kráľ - 200. výročí narození - stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 200. výročí narození slovenského národního buditele Janka Kráľe.

Janko Kráľ byl jedním z nejvýznamnějších, nejradikálnějších a také nejodvážnějších básníků štúrovské generace. Spolu s Ľudovítem Štúrem, kterého horlivě podporoval, se snažil o pozvednutí slovenského ducha. Byl přesvědčený, že cesta porobeného národa k lepším zítřkům spočívá ve vzdělávání lidu, který je třeba seznámit s jeho vlastními dějinami, kulturou a potenciálem. Začínal epickými básněmi s historickou tematikou, ale postupně navázal na slovenskou lidovou slovesnost. Neváhal pobuřovat lid a vyzýval ho, aby se nebál bojovat za svá práva. Za neúnavné organizování rebelie proti uherské nadvládě v revolučních letech 1848 a 1849 byl opakovaně zatčen, vězněn a odsouzen k trestu smrti, ale nakonec byl omilostněn…

Skutečnou podobu Janka Kráľe neznáme, a na reverzní straně mince proto najdete fiktivní portrét, jenž odráží romantický směr, ve kterém básník tvořil. Opis uvádí buditelovo jméno a životní letopočty. Averzní strana mince pak předkládá tvář ženy, kterou inspirovala Kráľova balada „Zakliata panna vo Váhu a divný Janko“. Ženiny rozpuštěné vlasy představují vlny řeky Váh. Kompozici averzu dotváří nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO, letopočet emise 2022 a slovenský státní znak. To vše je dílem medailéra Branislava Ronaie.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84346-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...