Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Ľudmila Podjavorinská - 150. výročí narození stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Ľudmila Podjavorinská - 150. výročí narození stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 150. výročí narození slovenské spisovatelky Ľudmily Podjavorinské.

„Moje detstvo bolo neveselé, ani rodičia nemali zo mňa veľkej radosti. Ako Matejovo húsa, bola som veľmi slabá… Veľa som čítala už ako dieťa, hoci som ešte všetko nerozumela. Moja detská myseľ bola plná snov a fantázie. Život som poznávala iba z kníh. No náš domáci život bol protiváhou neskutočného. Veľa práce, večné povinnosti,“ svěřila se Ľudmila Podjavorinská, které byl v roce 1947 jako vůbec první ženě propůjčen titul národní umělec. Jako dítě hodně četla a v dospělosti hodně tvořila. Proslula jako znalec lidské duše – popisovala trpké osudy obyčejných lidí, každodenní rodinné problémy, ženské starosti a vyostřené sociální i etické konflikty. Začínala vydáváním poezie, ale záhy se pustila i do prózy. Tvorbu publikovala v nejrůznějších novinách a časopisech – psala básně, novely, črty či kritické články a stala se zakladatelkou moderní slovenské literatury pro děti. Dětem nevnucovala moralizování a didaktická poselství – místo toho vsadila na hravost, radost a humor.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá věrný portrét Ľudmily Podjavorinské olemovaný květinovou girlandou. Mezi květy se ukrývají vrabčáci z veršované pohádky Čin-čin. Portrét doprovází ještě spisovatelčino jméno a životní letopočty. Averzní straně pak vévodí otevřená kniha, ze které vyskakují nejen už zmínění vrabčáci, ale také zajíčci a žabák z pohádek Zajko bojko a Žabiatko. Kompozici averzu dotváří nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO, letopočet emise 2022 a slovenský státní znak.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84348-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...