Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Osídlení Kovačic Slováky - 220. výročí stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Osídlení Kovačic Slováky - 220. výročí stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 220. výročí osídlení Kovačice Slováky.

Přestože se město Kovačica nachází na severu Srbska, je domovem mnoha Slováků. Ti se sem vypravili roku 1802, aby kolonizovali oblast uvolněnou po odchodu Turků. Do takzvané Dolní země je vedly i náboženské důvody – ve většině případů šlo o evangelíky, kteří byli ještě stále pronásledováni. „Preč odtiaľto! Preč z toho prekliateho miesta, kde ťa zem nevládze uživiť, kde z teba zdierajú kožu, kde žijeme horšie ako dobytok, ako psy… Preč odtiaľto, kamkoľvek, len preč… Ďaleko, veľmi ďaleko, čo najďalej, hoci na koniec sveta…“ Vojvodina, kde se Slováci usadili, byla velmi řídce obydlena a oplývala bohatstvím úrodné půdy k obdělávání. Protože bylo potřeba neustále zvyšovat zemědělskou produkci a zároveň hlídat hranici s Osmanskou říší, Habsburkové stěhování podporovali. Hraničářům byly poskytovány pozemky a stavební materiál výměnou za práci, kterou odváděli… Dnes v Kovačici najdeme celosvětově nejaktivnější a nejpočetnější skupinu Slováků žijících v zahraničí. I po dvou staletích si zachovali staré tradice a zvyky, ale vytvořili si i nové. Už přes padesát let je srbské město centrem naivního umění.

Medailér Karol Ličko věnoval averzní stranu mince rodině slovenského hospodáře – na cestě z Horní země do Dolní ho doprovází kůň a žena s dcerkou, které se vezou na žebřiňáku. Kompozici averzu dotváří vahadlová studna, opis SLOVENSKO 2022, nominální hodnota 10 EURO a slovenský státní znak. Životní příběh slovenských vystěhovalců pokračuje na reverzní straně mince. Mužům a ženám, kteří mlátí obilí, přináší rolnice v lidovém oděvu občerstvení. V pozadí je patrná věž slovenského evangelického kostela. Reliéf reverzu dotváří ještě opis SLOVÁCI V KOVAČICI a výroční letopočty 1802–2022.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84354-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...