Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Povýšení Skalice na svobodné kráľ. Město - 650 let stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2022 - Povýšení Skalice na svobodné kráľ. Město - 650 let stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2022
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 650. výročí povýšení Skalice na svobodné královské město.

Svobodná královská města představovala ostrůvky demokracie v uherské feudální společnosti. Měla svou vlastní samosprávnou a zákonodárnou moc a jejich obyvatelé si sami volili své zástupce. Západoslovenská Skalica získala toto privilegium v roce 1372 od krále Ludvíka I. Od té doby se mohla opevnit hradbami a směla pořádat týdenní a výroční trhy. I další panovníci byli k městu štědří, a tak se rychle zařadilo k největším na Slovensku. Zdejší řemesla se utěšeně rozvíjela – vrcholu dosáhlo zejména soukenictví a vinohradnictví. Není bez zajímavosti, že za krádež skalických hroznů byl vyměřen trest smrti. Skalické sukno, která patřilo k nejkvalitnějším v celém Uhersku, vyhledávaly vyšší vrstvy obyvatelstva. Velmi živý byl i místní duchovní život – Skalica proslula nebývalým počtem církevních staveb a v 17. století přijala značný počet pobělohorských exulantů z českých zemí.

Medailér Mgr. art. Peter Valach věnoval reverzní stranu mince pohledu na historické město obklopené hradbami, ze kterých se do dnešních dní dochovaly jen fragmenty. Kompozici reverzu dotváří dobový městský erb a text SLOBODNÉ KRÁĽOVSKÉ MĚSTO SKALICA 1372. Součástí městského opevnění byla starobylá rotunda svatého Jiří, která vévodí averzní straně mince. Stavbu obklopuje výňatek z gotické listiny, kterou král Albrecht I. v roce 1439 potvrdil Skalici výsady města. Reliéf dotváří ještě nominální hodnota 10 EURO, opis SLOVENSKO 2022 a slovenský státní znak.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84352-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...