Stříbrná slov. mince 10 EUR 2024 - Ján Chryzostom Korec - 100 let od narození stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2024 - Ján Chryzostom Korec - 100 let od narození stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2024
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská stříbrná euromince byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 100. výročí narození Jána Chryzostoma Korce.

Ján Korec se rozhodl, že svůj život zasvětí křesťanské víře, a neodradil ho ani komunistický režim, jehož cílem byla eliminace veškerého náboženství. Poté, co došlo k likvidaci klášterů a řeholních řádů, tento jezuita odešel do civilního života a pracoval jako dělník. Ve skutečnosti však byl v roce 1950 tajně vysvěcen na kněze a o pouhý rok později, v sedmadvaceti letech, se stal biskupem. Přijal jméno Chryzostom, věnoval se studentům teologie a pomáhal jim ke kněžskému svěcení. Navzdory utajení jeho apoštolská činnost neunikla pozornosti Státní bezpečnosti. Byl zatčen a odsouzen za vlastizradu ke dvanácti rokům nelidského vězení. V kněžské službě neustával ani po propuštění a stal se jedním z nejvýznamnějších představitelů tajné církve na Slovensku. Za pevné postoje a nezlomnou víru mu byla udělena řada ocenění a titulů. Dožil se jedenadevadesáti let, a stal se tak služebně nejstarším biskupem na světě.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, předkládá dramaticky modelovanou tvář Jána Chryzostoma Korce, který nehledí na diváka, ale do svého nitra. Medailér Tomáš Lamač, DiS., pak věnoval averzní stranu křesťanskému kříži, trnové koruně, modlitební knize, rukám svírajícím růženec a latinskému mottu UT OMNES UNUM SINT (ať všichni jsou jedno). Reliéf dotváří ještě nominální hodnota 10 EURO, opis SLOVENSKO 2024 a slovenský státní znak.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84370-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...