Stříbrná slov. mince 10 EUR 2024 - SNP - 80. výročí proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2024 - SNP - 80. výročí proof

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Orientační cena
1 350 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 80. výročí Slovenského národního povstání.

Na konci roku 1943 bylo jasné, že porážka nacistických armád je neodvratná. Osud Třetí říše byl zpečetěn a stejně tak se začal hroutit klerofašistický režim na Slovensku, jež bylo německým satelitem. Slováci, kteří se odmítali podílet na nacistickém běsnění a kteří se po skončení války nechtěli ocitnout mezi poraženými, se rozhodli, že povstanou. Do přípravy vzpoury se společně zapojily vesměs všechny protifašistické proudy slovenské společnosti, která byla povzbuzena vítězným postupem Spojenců během léta 1944. Povstání mělo vypuknout až v okamžiku, kdy se Rudá armáda přiblíží k hranicím Slovenska, ale povstalci byli nuceni jednat mnohem dříve. Akci zahájili 29. srpna 1944, protože jejich území začaly obsazovat německé jednotky. Přečíslení a hůře vyzbrojení Slováci bojovali srdnatě, ale když přišli o Banskou Bystrici, byli nuceni ustoupit do hor, kde se uchýlili k partyzánskému boji. Rozzuření Němci rozpoutali teror s cílem potrestat vzbouřence i každého, kdo jim pomáhal. Byly vypáleny desítky osad a o život přišly tisíce lidí. Partyzáni se však nevzdávali a sehráli významnou roli při osvobozování své vlasti, které pod vedením Rudé armády trvalo až do dubna roku 1945. Jedno z největších protinacistických vzepnutí učinilo ze Slovenska součást vítězné protihitlerovské koalice a inspirovalo další hnutí odporu ve válkou zmítané Evropě…

Reverzní strana mince předkládá budovu Muzea Slovenského národního povstání a historickou mapu Slovenské republiky. Povstalecké území se srdcem v Banské Bystrici je obklopeno šipkami, které vyznačují směry nepřátelských útoků. Na averzní straně mince najdete slovenské minometčíky, tank, pancéřový vlak, letoun a znak letectva. Nápisy na reverzu uvádějí 1944 SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE. Nezbytnými atributy euromince jsou pak nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO, letopočet emise 2024 a slovenský státní znak. To vše je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84379-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...