Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Malíř proof

Cena (včetně DPH)
2 750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31491-711


Karel Gott není jen legendárním zpěvákem, ale také uznávaným malířem. Jeho výtvarné nadání inspirovalo druhou stříbrnou medaili České mincovny z třídílné minisérie, která vychází u příležitosti mistrových osmdesátých narozenin.

Karel Gott přiznává, že když ho v mládí nepřijali na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde chtěl studovat malířství, byl z toho zdrcený. Dnes je ale rád, že to tak dopadlo. Protože je především zpěvákem a až pak malířem, nic ho při výtvarné činnosti nesvazuje – žádné konvence, žádné požadavky, žádné uzávěrky. I když jsou jeho díla velmi žádaná, většinu jich věnuje svým nejbližším – rodině a přátelům. Malování je pro něj oázou klidu a zamyšlení a tvoří jen tehdy, když je nabitý chutí zaznamenat nějaký nápad. „Večer se posadím před plátno a do příštího rána vykouzlí mé ruce obraz. Maluji problémy, které tíží mou duši. Obrazy jsou zrcadlem mého charakteru,“ vysvětluje Karel Gott. V průběhu své malířské kariéry zvěčňoval na plátně zejména odhalené krásky, o nichž mluví jako o svých múzách, ale v jeho dílech najdeme i lásku k rodině či humor, který je pro malujícího zpěváka (nebo zpívajícího malíře?) typický. „Jeden obraz řekne někdy více než dva tisíce slov. Malování je tichá poezie a poezie je mluvící malování,“ filozofuje Karel Gott, který prostřednictvím obrazů vyjadřuje to, co se nedá vypovědět písní.

Autorkou medaile se stala rytečka Mária Filová, DiS. Averzní strana ražby předkládá charismatický portrét umělce v nejlepších letech orámovaný malířskou paletou. Reverzní strana pak předkládá další malířské potřeby – barvy a štětce, které prostupují mistrovým podpisem.

Součástí každé medaile je číslovaný certifikát pravosti. Ucelenou sbírku věnovanou Karlu Gottovi v úlohách zpěváka, malíře a fenoménu si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslo
31491-711
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna