Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Univerzální pamětní medaile pro rok 2015 stand
Zpět

Univerzální pamětní medaile pro rok 2015 stand

Cena (včetně DPH)
4 505 Kč
178 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31087-810

Česká mincovna emisí Medaile pěti výročí překvapí všechny sběratele, kteří občas rádi ozdobí své kolekce originální a nekonvenční tvorbou. V návaznosti na loňský úspěch pamětní medaile věnované životu a dílu Ivana Martina Jirouse, kterou stvořil čerstvý absolvent jablonecké VOŠ Josef Frühauf, se Česká mincovna rozhodla dát příležitost jednomu z úspěšných studentů této školy každý rok. Kolekce znalců umění tak letos zpestří další rarita…

Tato ražba byla vybrána z mnoha zajímavých závěrečných prací, jimiž se mohli letošní absolventi oboru Ražená medaile a mince pochlubit. Autorem vskutku neobvyklého dílka je Jiří Hanuš, který není v numismatických kruzích neznámým pojmem. Svůj mimořádný talent totiž dokázal již dříve vítězstvím v soutěži České národní banky na pamětní minci emitovanou při příležitosti 25. výročí sametové revoluce.

Novým nápadem univerzální medaile prokázal Jiří Hanuš výjimečnou schopnost odlišného vnímání prostoru, jelikož se nenechal svázat plochou ražby pro jediný motiv a dokázal na ni umístit hned několik zásadních výročí současně. Odlehčené pojetí medaile přináší velkou dávku hravosti, jež vítaně osvěžuje jinak vesměs konzervativní numismatiku.

Jednostranná mosazná medaile předkládá zdánlivě chaoticky rozmístěná písmena a číslice ukrývající pět velkých výročí vztahujících se k roku 2015. Součástí etuje, v níž je tato lahůdka uložena, je pět šablon vyrobených na 3D tiskárně. Ty slouží k dekódování jednotlivých výročí a osobností, s nimiž jsou spojena. Jednoduchým přiložením šablon na medaili odhalíte pět základních poselství. Medaile ovšem obsahuje ještě další soukromé vzkazy autora – příslušné šablony jsou však pouze v jeho moci. Emise je limitována pouhými 50 kusy – buďte to právě vy, kdo vnese do své sbírky potenciál mladého nadějného umělce!

Materiál
Mosaz
Váha
50 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Jiří Hanuš, DiS.
Číslo
31087-810
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Patina
Ano
Emitent
Česká mincovna