Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Zlatá "coin note" Mickey Mouse slaví 90. narozeniny
Zpět

Zlatá "coin note" Mickey Mouse slaví 90. narozeniny

Cena (včetně DPH)
3 540 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84222-699


Mickey Mouse

I když na to nevypadá, Mickey Mouse oslavil devadesáté narozeniny. Na památku tohoto výročí vyšla speciální „coin note“ – mince v podobě bankovky vyrobená ze zlata.

Mickey Mouse je vlivná myš. Zajistil Waltu Disneymu sošku Oscara a jako úplně první animovaná postavička dostal vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Mickey je také velký boháč – společnost Disney si ho cení na 5,8 miliardy amerických dolarů ročně. Úspěch má i v politice – přestože se narodil roku 1928, už v roce 1932 se objevil na jednom hlasovacím lístku při volbách starosty New Yorku. „Mickey vždycky dostává hlasy. Pokud ne, jde o špatné volby,“ nechal se před nedávnem slyšet jeden z volebních komisařů. Myšákovi se dokonce podařilo změnit několik amerických zákonů. Před jeho příchodem byla autorská práva chráněna na maximální dobu 56 let. Aby si u Disneyho vlastnictví postavičky pojistili, postupně se jim podařilo ochranu prodloužit na 95 let – tedy do roku 2023. Co bude dál? Nechme se překvapit…

Reverzní strana bankovkové mince představuje myšáka Mickeyho v jeho nejslavnějších rolích napříč devadesáti lety, a to v živých barvách. Averz pak nese nezbytné atributy emitenta, kterým je ostrov Niue – tedy jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu TEN DOLLARS (NZD) a rok emise 2018.

Součástí emise je speciální balení se stojánkem pro vystavení.

Materiál
Zlato
Váha
1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
140 x 70 mm
Provedení
STANDARD
Číslo
84222-699
Emisní náklad
10000 ks
Datum emise
prosinec 2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Emitent
Niue
Nominální hodnota
deset novozélandských dollarů