Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu proof

Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
400 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Pátým ze sedmi divů starověkého světa je mauzoleum v Halikarnassu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Ve 4. století před naším letopočtem vládl v Kárii, části dnešního Turecka, král Mausólos II. Tento satrapa – tedy vazal podřízený perskému králi – byl ctižádostivým panovníkem, který neváhal napadat sousední města a státy. Za ukořistěné peníze pak vybudoval velkolepé město Halikarnassos. Kdokoli jiný by se s takovým odkazem spokojil, ale Mausólos byl pyšný. Na sklonku života se rozhodl, že pro sebe nechá vybudovat hrobku, která by symbolizovala jeho moc a slávu na věky věků. Měl to být nejkrásnější monument všech dob, a satrapa proto nešetřil prostředky a výdaji. Dokončení svého snu se ale nedožil, a na dostavění hrobky proto dohlédla jeho truchlící žena Artemísia. Ta svého muže milovala nadevšechno na světě. Traduje se dokonce, že Mausóla nechala spálit, načež popel smíchala s vodou a vypila, aby se stala jeho živoucím náhrobkem. Když byla hrobka dokončena, měřila pětačtyřicet metrů na výšku. Připomínala klasické řecké chrámy s nosnými sloupy, ale stála na mohutném podstavci a na střeše měla stupňovitou pyramidu. Stavba, které se začalo říkat Mausoleum – čili „patřící Mausólovi“ –, se stala jedním ze sedmi divů světa a její jméno se vžilo jako obecné označení pro jakoukoliv velkou hrobku. Mausólovo přání se splnilo – jeho jméno bude žít navěky…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu mauzolea v Halikarnassu doplněnou anglickým opisem MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75937-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
safe pack
Česká mincovna
Loading...