Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
19 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Hvězdy stříbrného plátna

Volný cyklus České mincovny s názvem Hvězdy stříbrného plátna skládá hold předním českým hercům. Jako první se v něm představil Karel Fiala alias Limonádový Joe. Poté byli v ryzím zlatě zvěčněni charakterní Rudolf Hrušínský, rozverný Vladimír Menšík a charismatický Jiří Kodet. Pátou hereckou osobností, která se objevuje na pamětních medailích, je František Filipovský.

František Filipovský, rodák z Přelouče, přišel na svět do rodiny flétnisty, skladatele a kapelníka orchestru Prozatímního divadla. Hudební nadání sice zdědil, ale více než hraní ho bavilo herectví. Studia dějin umění a estetiky na Karlově univerzitě nedokončil a vrhl se na divadelnickou dráhu. Působil na nejvýznamnějších českých scénách – od Osvobozeného divadla po Národní –, ale široké veřejnosti přirostlo k srdci zejména jeho vystupování před kamerou. V průběhu několika desetiletí dokazoval František Filipovský svůj komediální talent v nejrůznějších větších i menších filmových rolích a není bez zajímavosti, že při zahajovacím vysílání Československé televize se stal prvním českým hercem, který měl možnost vystoupit a živě improvizovat na televizní obrazovce. Všestranný herec byl právem oceněn tituly Zasloužilý umělec a Národní umělec. Samostatnou kapitolu uměleckého odkazu Františka Filipovského pak představuje jeho hlas, kterým se zapsal do dějin filmového dabingu. Bez jeho mistrovských výkonů by se u nás francouzské komedie, ve kterých vystupuje Louis de Funès, jistě nestaly legendami. František Filipovský odešel do hereckého nebe v osmdesáti šesti letech a na jeho počest se od roku 1995 uděluje Cena Františka Filipovského za dabingové mistrovství. Česká mincovna je v roce 2019 jejím oficiálním partnerem.

Pamětní medaile z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška předkládá hned dva portréty Františka Filipovského – první je tradiční a druhý, který je zároveň logem Ceny Františka Filipovského, stylizovaný.

Emisní náklad čítá pouhých 100 kusů. Každá medaile je uložena do speciálního balení, které představuje herce i jeho nejznámější role.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31455-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...