Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
20 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Šestá zlatá medaile České mincovny o hmotnosti jedné čtvrtiny trojské unce z cyklu Příběhy naší historie vypráví o liberecké zoo a o tom, jak neoslavila 100. výročí svého vzniku.

V roce 2019 se nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa připravovala na oslavy 100. výročí svého vzniku. Při té příležitosti pověřila spolek badatelů, aby zjistil více o jejích počátcích, které byly dosud nezmapované. Historikové však namísto dokumentů z roku 1919 objevili ještě mnohem starší listiny, které dokládají, že zoo by měla oslavit 115. narozeniny! Zjistilo se, že zmatek v letopočtech udělal ředitel zahrady, který se v roce 1929 rozhodl, že její nejstarší dějiny zapře. Od prapůvodní expozice z roku 1904, ve které liberecký Ornitologický spolek předváděl nejrůznější ptactvo, srnčí zvěři a drobné zvířectvo, ušla liberecká zoo dlouhou cestu. V průběhu 115 let zahrada opustila vystavovatelský kurs a stala se vyhledávanou vzdělávací institucí otevřenou nejširší veřejnosti, aktivním účastníkem mezinárodních vědeckých a ochranářských projektů a renomovaným chovným zařízením se zaměřením na vzácná zvířata. Mezi ohrožené druhy, kterým se v Liberci daří, patří například lev berberský, který byl ve volné přírodě vyhuben, osel somálský, který je nejohroženějším druhem z čeledi koňovitých na světě, urial bucharský, který patří mezi nejvíce ohrožené velké savce planety, či zebra bezhřívá, která je na pokraji vyhubení.

Medailér MgA. Martin Dašek se rozhodl, že pamětní medaili věnuje právě těmto čtyřem vzácným zvířatům. Na averzní stranu umístil jejich vyobrazení, na reverzní stranu jejich jména. Na medaili pak najdete ještě nápis 1904 ZOO LIBEREC a vyobrazení nejstarší budovy areálu z roku 1906 – takzvaného Čapího hnízda.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu, který vypráví příběh liberecké zoo.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31423-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...