Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
20 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

V roce 2020 slaví pan Spejbl neuvěřitelné 100. narozeniny. Při této příležitosti vychází poslední čtvrtuncová zlatá medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“.

Popularitu u dětí i dospělých zajišťuje panu Spejblovi zejména vzájemné špičkování s klukem jménem Hurvínek. Vztah obou loutek prošel v průběhu století řadou změn. Spejbl, který přišel na svět roku 1920, začínal jako otravný a přechytralý maloměšťák, který každého jen poučuje, a Hurvínek, který se narodil roku 1926 a kterému se zprvu říkalo Spejblátko, byl velkoměstským chvastounem. Z jejich interakce postupně vyplynul příbuzenský vztah a Hurvajz se stal nezvedeným synkem zapřisáhlého starého mládence. Rošťák, který si ze svého starostlivého taťuldy tropí žerty, obohatil hry o osvědčený mezigenerační spor a rázem bylo zaděláno na fenomenální úspěch. Josef Skupa se tehdy rozhodl opustit učitelské povolání a začal se na plný úvazek věnovat svým loutkám. Tak v roce 1930 vzniklo plzeňské Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Zatímco averzní strana medaile z ateliéru MgA. Martina Daška je věnována původní loutce pana Spejbla a jejímu stvořiteli Josefu Skupovi, reverzní strana předkládá kompletní dřevěnou rodinku Divadla S+H – pana Spejbla, Hurvínka, pejska Žeryka, Máničku a paní Kateřinu.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31429-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...