Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
19 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

V roce 2020 slaví pan Spejbl neuvěřitelné 100. narozeniny. Při této příležitosti vychází poslední čtvrtuncová zlatá medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“.

Popularitu u dětí i dospělých zajišťuje panu Spejblovi zejména vzájemné špičkování s klukem jménem Hurvínek. Vztah obou loutek prošel v průběhu století řadou změn. Spejbl, který přišel na svět roku 1920, začínal jako otravný a přechytralý maloměšťák, který každého jen poučuje, a Hurvínek, který se narodil roku 1926 a kterému se zprvu říkalo Spejblátko, byl velkoměstským chvastounem. Z jejich interakce postupně vyplynul příbuzenský vztah a Hurvajz se stal nezvedeným synkem zapřisáhlého starého mládence. Rošťák, který si ze svého starostlivého taťuldy tropí žerty, obohatil hry o osvědčený mezigenerační spor a rázem bylo zaděláno na fenomenální úspěch. Josef Skupa se tehdy rozhodl opustit učitelské povolání a začal se na plný úvazek věnovat svým loutkám. Tak v roce 1930 vzniklo plzeňské Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Zatímco averzní strana medaile z ateliéru MgA. Martina Daška je věnována původní loutce pana Spejbla a jejímu stvořiteli Josefu Skupovi, reverzní strana předkládá kompletní dřevěnou rodinku Divadla S+H – pana Spejbla, Hurvínka, pejska Žeryka, Máničku a paní Kateřinu.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31429-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...