Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Cena (včetně DPH)
17 990 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
31419-611
Sběratelská série


Příběhy naší historie

Historie Masarykovy univerzity je příběhem touhy Čechů po vzdělání. Celé století, které uplynulo od jejího založení, se zrcadlí ve čtvrté pamětní medaili z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražené z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata.

Brněnská univerzita se čtyřmi fakultami – právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou – byla zřízena zákonem z 28. ledna 1919. Tomuto slavnému okamžiku předcházela desetiletí úsilí českých vlastenců v čele s T. G. Masarykem, profesorem Univerzity Karlovy, kterého v jeho snažení podporovali další pedagogové pražské univerzity, studenti i nejširší česká veřejnost. Jako důkaz vděku pak nová univerzita dostala právě Masarykovo jméno. Jejím prvním rektorem se stal Karel Engliš, profesor ekonomie a jedna z nejvýraznějších postav veřejného života první republiky. Poslání instituce bylo definováno pamětní listinou, která vyjádřila přání, „aby universita brněnská žila, mohutněla a kvetla v ušlechtilém závodění se starší sestrou pražskou, aby se stala dílnou duchů i srdcí pro všechny syny a dcery našeho národa toužící po pravém vzdělání a aby vysílala ze svých síní pracovníky nadšené činorodou láskou k národu a prodchnuté vůlí sloužiti zemi a státu, jenž ji vytvořil.“ Rozkvětu univerzity se však do cesty postavily totalitní režimy – nacistický a komunistický –, jejichž perzekuce jí stály svobodu i životy studentů a profesorů. K původním idejím se univerzita mohla vrátit až po roce 1989 a v konkurenci českých i evropských institucí dělá čest památce svých zakladatelů.

Averzní stranu medaile věnoval zkušený medailér MgA. Martin Dašek právě T. G. Masarykovi a Karlu Englišovi. Jejich busty symetricky odděluje datum založení univerzity. Vyvážená kompozice reverzní strany pak představuje současných devět fakult Masarykovy univerzity a je uzavřena charakteristickou siluetou Brna.

Nedílnou součástí každé medaile je speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.
 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31419-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna