Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
20 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Historie Masarykovy univerzity je příběhem touhy Čechů po vzdělání. Celé století, které uplynulo od jejího založení, se zrcadlí ve čtvrté pamětní medaili z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražené z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata.

Brněnská univerzita se čtyřmi fakultami – právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou – byla zřízena zákonem z 28. ledna 1919. Tomuto slavnému okamžiku předcházela desetiletí úsilí českých vlastenců v čele s T. G. Masarykem, profesorem Univerzity Karlovy, kterého v jeho snažení podporovali další pedagogové pražské univerzity, studenti i nejširší česká veřejnost. Jako důkaz vděku pak nová univerzita dostala právě Masarykovo jméno. Jejím prvním rektorem se stal Karel Engliš, profesor ekonomie a jedna z nejvýraznějších postav veřejného života první republiky. Poslání instituce bylo definováno pamětní listinou, která vyjádřila přání, „aby universita brněnská žila, mohutněla a kvetla v ušlechtilém závodění se starší sestrou pražskou, aby se stala dílnou duchů i srdcí pro všechny syny a dcery našeho národa toužící po pravém vzdělání a aby vysílala ze svých síní pracovníky nadšené činorodou láskou k národu a prodchnuté vůlí sloužiti zemi a státu, jenž ji vytvořil.“ Rozkvětu univerzity se však do cesty postavily totalitní režimy – nacistický a komunistický –, jejichž perzekuce jí stály svobodu i životy studentů a profesorů. K původním idejím se univerzita mohla vrátit až po roce 1989 a v konkurenci českých i evropských institucí dělá čest památce svých zakladatelů.

Averzní stranu medaile věnoval zkušený medailér MgA. Martin Dašek právě T. G. Masarykovi a Karlu Englišovi. Jejich busty symetricky odděluje datum založení univerzity. Vyvážená kompozice reverzní strany pak představuje současných devět fakult Masarykovy univerzity a je uzavřena charakteristickou siluetou Brna.

Nedílnou součástí každé medaile je speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31419-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...