Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - R.U.R. a slovo robot proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - R.U.R. a slovo robot proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2020
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Příběhy naší historie

V roce 2020 uplynulo rovných 100 let od uvedení divadelní hry R.U.R., ve které poprvé zaznělo nejslavnější české slovo na světě – robot. U příležitosti tohoto výročí vychází čtvrtuncová zlatá medaile České mincovny z cyklu Příběhy naší historie.

Robota
byla těžká poddanská práce, při které se lidé lopotili na panstvích vrchnosti. Otrocký přežitek feudálního systému byl zrušen v polovině 19. století, ale masy přesto nepřestávaly toužit po světě bez dřiny. Zdálo se, že jejich sen mohou splnit výdobytky všudypřítomné průmyslové revoluce, ale ne všichni byli tak optimističtí. Jedním ze skeptiků, kteří na počátku 20. století varovali před nástrahami bezmyšlenkovitého vzývání vědeckého pokroku, byl spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek. Symbol prvorepublikové kultury a vzdělanosti se zapsal do dějin nejen všestranným literárním talentem, ale také nadčasovými myšlenkami, které promítl do řady děl s vědeckofantastickou tematikou. Jejich ústředním motivem bývá převratný objev, který lidstvu slibuje netušené možnosti, ale ve skutečnosti ho vede do záhuby. Například antiutopické drama R.U.R. z roku 1920 se odehrává v budoucnosti, kdy lidé dokázali vytvořit své dokonalé umělé repliky, jež je mají navždy osvobodit od fyzické námahy. Svět je záhy zaplaven otrockou pracovní silou, umělých bytostí je více než lidí a je jen otázkou času, kdy se výtvory vzbouří proti svým pánům… Syntetickým dělníkům se ve fiktivním světě Karla Čapka říká „roboti“. S tímto trefným pojmenováním, které se rozšířilo do všech světových jazyků a které je dnes nedílnou součástí běžné mluvy, však nepřišel sám dramatik, ale jeho starší bratr – malíř Josef, se kterým Karel často umělecky spolupracoval.

Každému z bratrů Čapkových vzdává hold jedna strana medaile, která vznikla v ateliéru medailéra MgA. Martina Daška. Reverzní straně vévodí vyobrazení robota – ve skutečnosti jde o karikaturu Karla Čapka, kterého Josef Čapek stylizoval do podoby umělého dělníka. Kompozici reverzu dotváří opis JOSEF ČAPEK – SLOVO ROBOT. Averzní strana, která působí industriálním dojmem, pak předkládá strohou továrnu a stovky anonymních teček, které evokují bytosti, jež továrna chrlí do světa. Texty na averzu uvádějí jméno KAREL ČAPEK a také zkratku a název fiktivní společnosti, která roboty stvořila: RUR – ROSSUM’S UNIVERSAL ROBOTS.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31425-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...