Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
20 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Pátá pamětní medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“, která je vyražená z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata, připomíná příběh junáků – českých skautů.

Když Angličan Robert Baden-Powell napsal příručku a uspořádal letní tábor pro chlapce, ze kterých chtěl vychovat dobré občany se smyslem pro povinnost a s úctou k přírodě, jistě netušil, že pod jeho rukama vzniká celosvětový fenomén. Psal se rok 1907 a zrodilo se skautské hnutí. Do českých zemí ho o pouhých pět let později přivezl nadšený pedagog Antonín Benjamin Svojsík. Jeho prvního tábora se zúčastnilo pouhých třináct českých skautů – řečených junáků. Český skauting ale záhy zažil explozi popularity. V Československu, na jehož zakládání se junáci aktivně podíleli, byl skauting natolik oblíbený, že živelně vznikala celá řada podobně zaměřených organizací. Aby se zabránilo dalšímu tříštění, došlo roku 1919 k jejich sjednocení v podobě „Svazu junáků – skautů republiky Československé“. Bouřlivé 20. století pak ale junákům přichystalo mnoho překážek – protože jejich hnutí stojí na demokratických principech, stali se trnem v oku nastupujícím totalitním režimům, které jejich činnost zakázaly. Řada junáků za své ideje položila život, další přišli o svobodu, ale vytrvali a stali se platnými členy mezinárodního skautského společenství.

Averzní strana medaile z ateliéru MgA. Martina Daška předkládá českou vlajku a skautskou ikonografii – charakteristický klobouk, lilii a odznak se třemi orlími pery, který junáci získávají za splnění tří náročných celodenních zkoušek mlčení, hladu a samoty. Opis uvádí současný název organizace JUNÁK – ČESKÝ SKAUT spolu s heslem BUĎ PŘIPRAVEN. Reverzní strana pak nese skupinu junáků sedících u ohně před stanem s podsadou, který je českým skautským vynálezem. Letopočty v opisu připomínají založení organizace (1912), vznik zastřešujícího junáckého svazu (1919) a tři obnovení organizace (1945, 1968, 1989).

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů doplněných speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31421-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...