Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
19 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Pátá pamětní medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“, která je vyražená z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata, připomíná příběh junáků – českých skautů.

Když Angličan Robert Baden-Powell napsal příručku a uspořádal letní tábor pro chlapce, ze kterých chtěl vychovat dobré občany se smyslem pro povinnost a s úctou k přírodě, jistě netušil, že pod jeho rukama vzniká celosvětový fenomén. Psal se rok 1907 a zrodilo se skautské hnutí. Do českých zemí ho o pouhých pět let později přivezl nadšený pedagog Antonín Benjamin Svojsík. Jeho prvního tábora se zúčastnilo pouhých třináct českých skautů – řečených junáků. Český skauting ale záhy zažil explozi popularity. V Československu, na jehož zakládání se junáci aktivně podíleli, byl skauting natolik oblíbený, že živelně vznikala celá řada podobně zaměřených organizací. Aby se zabránilo dalšímu tříštění, došlo roku 1919 k jejich sjednocení v podobě „Svazu junáků – skautů republiky Československé“. Bouřlivé 20. století pak ale junákům přichystalo mnoho překážek – protože jejich hnutí stojí na demokratických principech, stali se trnem v oku nastupujícím totalitním režimům, které jejich činnost zakázaly. Řada junáků za své ideje položila život, další přišli o svobodu, ale vytrvali a stali se platnými členy mezinárodního skautského společenství.

Averzní strana medaile z ateliéru MgA. Martina Daška předkládá českou vlajku a skautskou ikonografii – charakteristický klobouk, lilii a odznak se třemi orlími pery, který junáci získávají za splnění tří náročných celodenních zkoušek mlčení, hladu a samoty. Opis uvádí současný název organizace JUNÁK – ČESKÝ SKAUT spolu s heslem BUĎ PŘIPRAVEN. Reverzní strana pak nese skupinu junáků sedících u ohně před stanem s podsadou, který je českým skautským vynálezem. Letopočty v opisu připomínají založení organizace (1912), vznik zastřešujícího junáckého svazu (1919) a tři obnovení organizace (1945, 1968, 1989).

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů doplněných speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31421-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...