Zlatá čtvrtuncová mince Adam Peška proof

Zlatá čtvrtuncová mince Adam Peška proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Olympiáda Tokio

Dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile – taková byla bilance české výpravy na paralympiádě v Tokiu. Zlatému paralympionikovi Adamu Peškovi vzdává hold zlatá mince České mincovny.

Adam Peška se narodil jako úplně zdravý kluk, ale poté, co začal mít problémy s pohybem, mu lékaři diagnostikovali nevyléčitelné onemocnění svalovou dystrofií. Přestože byl upoután na vozík, toužil sportovat. Tehdy mu do života vstoupila boccia – paralympijský sport podobný hře pétanque, který je vhodný pro sportovce s nejtěžším postižením. Všechen svůj volný čas začal věnovat tréninku, při kterém mu byla velkou oporou jeho maminka Ivana. „Každý hráč má šest kožených míčků. Jeden má červené a druhý modré. Cílem hry je umístit co nejvíce míčků své barvy k cílovému bílému míčku. Ve své kategorii ke hře potřebuji šikmou rampu a sportovní asistentku – to moje mamka, která tuto rampu dle mých pokynů nastavuje, klade na ni míčky a já je pomocí tykadla na přilbě vypouštím,“ vysvětluje bojovník, pro kterého byla účast na paralympiádě v Tokiu životním snem. Nakonec se nejen zúčastnil, ale zvítězil. Celou soutěží prošel bez porážky a ukázal, že má nervy ze železa, když v dramatickém finále porazil zkušenějšího řeckého rivala a získal zlato.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá boccistu s triumfálním úsměvem na tváři a zlatou medailí na krku. Opis uvádí ADAM PEŠKA – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – BOCCIA. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76234-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...