Zlatá čtvrtuncová mince David Drahonínský proof

Zlatá čtvrtuncová mince David Drahonínský proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Olympiáda Tokio

Česká výprava posbírala na paralympiádě v Tokiu celkem osm medailí – dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. Zlatému paralympionikovi Davidu Drahonínskému vzdává hold zlatá mince České mincovny.

David Drahonínský byl upoután na vozík poté, co ve stavu náměsíčnosti vypadl z balkonu ve třetím patře. Aktivní mladík, který se věnoval fotbalu, hokeji a taekwondu, však nepropadl sebelítosti a i nadále zůstal nadšeným sportovcem. Začal se věnovat lukostřelbě s kladkovým lukem a díky obrovskému zápalu se stal trojnásobným mistrem světa a dvojnásobným vítězem paralympiády. První paralympijské zlato vybojoval v roce 2008 v Pekingu a druhé v roce 2021 v Tokiu, kde ve vyrovnaném souboji porazil tureckého soupeře o jediný bod. „O zlatou medaili z paralympiády se nebojuje každý den. Byl jsem si té šance dobře vědom a jsem strašně rád, že jsem na to poslední dva roky hodně dřel. Bez zlata bych nebyl spokojený – slíbil jsem to taťkovi, který před dvěma lety zemřel. To byla má motivace,“ říká lukostřelec, který ohromuje po celém světě nejen svými výkony, ale také vítězným tancem a účesem v barvě české vlajky. Ze země vycházejícího slunce přivezl ještě stříbrnou medaili, kterou získal společně se svou kolegyní Šárkou Musilovou.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá střelce, který soustředěně natahuje tětivu. Opis uvádí DAVID DRAHONÍNSKÝ – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – LUKOSTŘELBA. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76230-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...