Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Lipták proof

Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Lipták proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Olympiáda Tokio

Na olympiádě v Tokiu získala česká výprava celkem jedenáct medailí – čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Zlatému olympionikovi Jiřímu Liptákovi vzdává hold zlatá mince České mincovny.

Olympijskou soutěž v trapu, ve které se střelci s dvouhlavňovou brokovou puškou strefují do letících terčů, si zcela podmanili dva Češi – brněnští rodáci a velcí kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký. V šestičlenném finále poznamenaném větrnými podmínkami i nervozitou vydrželi až do vzájemného souboje o zlato. Po 50 ranách měli oba na kontě 43 zásahů a v dodatečném rozstřelu byli oba bezchybní až do sedmé série. Zatímco David Kostelecký minul a skončil stříbrný, Jiří Lipták se po titulu mistra Evropy či dvou světových bronzech dočkal největšího úspěchu své kariery. „Jsem rád, že po tom, co se v Riu českému střelectví nepodařilo získat žádnou medaili, jsme tady s Davidem rozjeli novou sérii. Musel jsem se smát, protože tohle by mě nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu. Byl to takový náš cíl – stát společně na stupních vítězů na velkém závodě. Ale že to bude právě na olympiádě? A že budeme stát vedle sebe? Tak to je pecka!“ radoval se novopečený zlatý olympionik z dvojitého triumfu českého sportu.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá střelce, který triumfálně zvedá pušku nad hlavu. Opis uvádí JIŘÍ LIPTÁK – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – TRAP. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76226-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...