Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Dominik Hašek proof

Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Dominik Hašek proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Legendy českého hokeje

Další hvězdné jméno, které rozšiřuje sběratelský cyklus s názvem Legendy československého hokeje, zná bez nadsázky celý národ. Zlatá mince České mincovny vzdává hold Dominiku Haškovi.

Nejmladší reprezentační brankář
v historii Československa, několikanásobný mistr republiky, dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru, první český hokejista, který byl uveden do síně slávy NHL, olympijský medailista a samozřejmě také olympijský vítěz… Přestože výčet hokejových úspěchů Dominika Haška – tuzemských i světových – se zdá být nekonečný, nesmrtelnou legendu z něj učinilo vítězství na zimních olympijských hrách, které se roku 1998 konaly v japonském Naganu. Když mají fanoušci i odborníci jmenovat hráče, který měl na získání zlaté medaile zásadní podíl, většinou se shodnou – neprůstřelný brankář s příhodnou přezdívkou „Dominátor“ svými nadlidskými zákroky deptal útočníky z celého světa. Výkon Dominika Haška byl o to výjimečnější, že olympiády v Naganu se poprvé v historii mohli zúčastnit hráči NHL, a tak proti českému gólmanovi nastoupili skutečně ti nejlepší z nejlepších…

Portrét brankáře
na reverzní straně mince pochází z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. (Není bez zajímavosti, že pamětní medaile České mincovny, které vyšly u příležitosti Dominátorova uvedení do HHOF, vytvořil medailérův otec Jiří Dostál.) Portrét obklopuje bohatý opis: DOMINIK HAŠEK, NAGANO 1998, VÍTĚZ STANLEY CUPU 2002, 2008, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE, ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF. Kompozici reverzu dotváří číslo Haškova dresu 39. Mince České mincovny jsou vydávány pod zahraniční licencí státu Samoa, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2019.

Hokejová mince vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 200 kusů. Uložit si ji můžete do speciální sběratelské etue v podobě puku.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75502-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...