Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Nejnovější produkty
  4. Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Fernão de …
Zpět

Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Fernão de Magalhães proof

Cena (osvobozeno od DPH)
16 450 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75677-611
Sběratelská série


Na vlnách

Druhým mořeplavcem, kterému vzdává hold minisérie zlatých mincí České mincovny s názvem Na vlnách, je Fernão de Magalhães.

Fernão de Magalhães po léta sloužil svému rodnému Portugalsku. Pomáhal rozšiřovat jeho koloniální říši, zúčastnil se řady bitev a dozvěděl se o teritoriích oplývajících nezměrným bohatstvím vzácného koření. Jeho touha po objevných plavbách se však neslučovala s představami portugalských představených, a tak upadl v nemilost. Když pak byl poněkolikáté zamítnut Magalhãesův návrh vypravit se k „Ostrovům koření“, zhrzený námořník se zřekl svého národa. Své služby nabídl zemi, se kterou Portugalsko soupeřilo o vládu nad světem – Španělsku. Pod španělskou vlajkou se pak vydal na cestu, která změnila chápání světa – tehdy totiž stále panoval všeobecný názor, že Země je placatá, a za tvrzení, že je kulatá, se neváhalo upalovat… Evropští mořeplavci, kteří chtěli dosáhnout asijských vod, museli obeplout jižní cíp Afriky a plavit se na východ, ale tuto cestu ovládali Portugalci, a tak Magalhães vyrazil směrem na západ s cílem doplout do Asie od východu. Flotila pěti španělských karavel, která se roku 1519 vydala na cestu kolem světa, si prošla peklem. Proti Magalhãesovi se bouřilo počasí i námořníci – ještě ani nenalezl cestu do Tichého oceánu a už přišel o dvě lodě. Situace na druhé straně planety nebyla o nic růžovější. Po čtyři měsíce námořníci nespatřili pevninu a strádali bez jídla a vody. Když pak dosáhli Filipín, zapletli se do místní války, která Magalhãese připravila o život… Expedice však neztroskotala a roku 1522 se jedna z Magalhãesových lodí přece jen vrátila domů. Victoria prokázala, že Země je kulatá, a Magalhãesovi zajistila nesmrtelnost…

Akademický sochař Michal Vitanovský umístil na reverzní stranu mince Magalhãesův portrét, který doplnil kapitánovým jménem a životními letopočty. „Portrét mořeplavce z pravého profilu je rekonstruovaný podle dobového obrazu. Vpravo ho doplňuje loď Victoria, která jako jediná z Magalhãesových lodí obeplula zeměkouli. Její jméno je uvedeno vlevo na nápisové pásce obepínající globus,“ říká autor reliéfu. Mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), portrét a jméno královny Alžběty II. a letopočet vydání 2020. Kompozici averzu, který je společný všem mincím minisérie, dotváří ještě vyobrazení plachetnice coby symbolu zámořských objevů.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení, které vedle pojednání o světoborné plavbě kapitána Magalhãese obsahuje ještě původní kresby Michala Vitanovského.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
75677-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD