Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Fernão de Magalhães proof

Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Fernão de Magalhães proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Na vlnách

Druhým mořeplavcem, kterému vzdává hold minisérie zlatých mincí České mincovny s názvem Na vlnách, je Fernão de Magalhães.

Fernão de Magalhães po léta sloužil svému rodnému Portugalsku. Pomáhal rozšiřovat jeho koloniální říši, zúčastnil se řady bitev a dozvěděl se o teritoriích oplývajících nezměrným bohatstvím vzácného koření. Jeho touha po objevných plavbách se však neslučovala s představami portugalských představených, a tak upadl v nemilost. Když pak byl poněkolikáté zamítnut Magalhãesův návrh vypravit se k „Ostrovům koření“, zhrzený námořník se zřekl svého národa. Své služby nabídl zemi, se kterou Portugalsko soupeřilo o vládu nad světem – Španělsku. Pod španělskou vlajkou se pak vydal na cestu, která změnila chápání světa – tehdy totiž stále panoval všeobecný názor, že Země je placatá, a za tvrzení, že je kulatá, se neváhalo upalovat… Evropští mořeplavci, kteří chtěli dosáhnout asijských vod, museli obeplout jižní cíp Afriky a plavit se na východ, ale tuto cestu ovládali Portugalci, a tak Magalhães vyrazil směrem na západ s cílem doplout do Asie od východu. Flotila pěti španělských karavel, která se roku 1519 vydala na cestu kolem světa, si prošla peklem. Proti Magalhãesovi se bouřilo počasí i námořníci – ještě ani nenalezl cestu do Tichého oceánu a už přišel o dvě lodě. Situace na druhé straně planety nebyla o nic růžovější. Po čtyři měsíce námořníci nespatřili pevninu a strádali bez jídla a vody. Když pak dosáhli Filipín, zapletli se do místní války, která Magalhãese připravila o život… Expedice však neztroskotala a roku 1522 se jedna z Magalhãesových lodí přece jen vrátila domů. Victoria prokázala, že Země je kulatá, a Magalhãesovi zajistila nesmrtelnost…

Akademický sochař Michal Vitanovský umístil na reverzní stranu mince Magalhãesův portrét, který doplnil kapitánovým jménem a životními letopočty. „Portrét mořeplavce z pravého profilu je rekonstruovaný podle dobového obrazu. Vpravo ho doplňuje loď Victoria, která jako jediná z Magalhãesových lodí obeplula zeměkouli. Její jméno je uvedeno vlevo na nápisové pásce obepínající globus,“ říká autor reliéfu. Mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), portrét a jméno královny Alžběty II. a letopočet vydání 2020. Kompozici averzu, který je společný všem mincím minisérie, dotváří ještě vyobrazení plachetnice coby symbolu zámořských objevů.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení, které vedle pojednání o světoborné plavbě kapitána Magalhãese obsahuje ještě původní kresby Michala Vitanovského.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75677-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...