Zlatá dvouuncová investiční mince Marie Terezie a Josef II. proof

Zlatá dvouuncová investiční mince Marie Terezie a Josef II. proof

Stav skladu
Skladem
Cena
150 576 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Produkt z výkupu v bezvadném stavu

Zlaté mince České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí jsou tradičně věnovány historickým dvojicím. U příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie se na nich v roce 2017 objevuje velká panovnice po boku svého syna Josefa II.

Marie Terezie formovala jednu z největších evropských monarchií v duchu osvícenského absolutismu po celé čtyři dekády. Nikdy se nebála prosadit v oblastech ovládaných výhradně muži – uskutečnila převratné změny školství, státní správy, soudnictví, vojenství a hospodářské i finanční politiky a vysloužila si za to obdiv svých poddaných i rivalů. Vedle obnovené prosperity dala své zemi ještě dva neméně osvícené císaře. Obzvláště její prvorozený syn Josef II. se mezi poddanými těšil mimořádné úctě – proslul jako lidový císař či sedlácký panovník. Pod jménem hrabě Falkenstein se totiž vydával na cesty a inkognito poznával zemi, její lid a jeho útrapy bez příkras. Navázal na pokrokové reformy své matky, a tak nebývale zlepšil postavení prostého lidu. Mezi jeho největší výdobytky patřilo zrušení nevolnictví a vydání tolerančního patentu umožňujícího praktikování nekatolického vyznání.

Autorem výtvarné podoby mince se stal nadaný medailér BcA. Jakub Orava, DiS. Při tvorbě reverzní strany se inspiroval dobovým skupinovým portrétem panovnice obklopené svými četnými potomky. Dominuje jí sedící Marie Terezie ve smutečních šatech, které začala nosit po smrti milovaného manžela – v ruce drží bankocetli, přelomový prostředek směny zavedený za její vlády. Za ní věrně stojí Josef II. s rukou položenou na opěradlo křesla. Vedle jmen obou panovníků reverz obsahuje ještě opis „M THERESIA D G R IMP HU BO REG“ známý z tereziánských mincí, který lze přeložit jako „Marie Terezie z Boží vůle římská císařovna, uherská a česká královna“. Averzní strana mince je pak věnována nezbytným atributům emitenta – ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních mincí – tj. jménu a portrétu panovnice Commonwealthu Alžběty II., nominální hodnotě 100 DOLLARS a roku emise 2017.

Dvě unce zlata, dvě osobnosti a pouhých 200 kusů mincí!

Specifikace

Číslo
75306-611
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...