Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský proof

Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský proof

Stav skladu
Do 40 dnů
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
200 ks
Cena
111 661 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Slavné dvojice

Na zlatých mincích České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí se tradičně objevují historické dvojice. V roce 2019 přišla řada na královské bratry Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.

Příběhy bratrů, kteří se obrátili proti sobě, jsou staré jako lidstvo samo. V dějinách českých zemí vyčnívá vztah synů Karla IV. Starší Václav miloval literaturu, umění, ezoteriku a lov. Cítil se být spíše králem českým a do Německa cestoval jen zřídka. Dokončil mnohé významné stavby, které byly v době vlády jeho otce pouze rozestavěné, a dopřával sluchu revolučním myšlenkám Mistra Jana Husa. Na druhé straně se podílel na mučednické smrti Jana Nepomuckého, holdoval alkoholu a byl sesazen z římského trůnu coby „člověk neužitečný a líný a pro římskou říši naprosto nevhodný“. Mladší Zikmund byl vzdělaný, mluvil devíti jazyky a po otci zdědil talenty panovníka evropského významu. V českých zemích byl nazýván „liškou ryšavou“ – byl vnímán jako despota, který tíhnul k Uhrám a Říši, zavinil Husovou smrt a vypravil několik křížových výprav proti husitům. Účastníci kostnického koncilu však Zikmunda nazývali „králem Šalamounem“ – jeho moudrá rozhodnutí vedla k odstranění vlády tří papežů a bojoval proti kacířům i rozpínajícím se Turkům. Oba bratři byli očividně zcela odlišní, a není proto divu, že mezi nimi docházelo k častým konfliktům. Panovníci, kteří měli navázat na dědictví Karla IV., ho nakonec ztratili. Na vině byl téměř nepřekonatelný odkaz Otce vlasti, ale také neklidná doba hospodářské krize, papežského schizmatu a počátků křesťanské reformace…

Dvouuncová mince představuje premiérovou spolupráci mezi Českou mincovnou a Mgr. Art. Miroslavem Hricem, ArtD. Zkušený medailér věnoval reverzní stranu korunovaným bustám obou bratrů, kteří upírají zrak na královský trůn. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2019 – doplněné ozdobným gotickým motivem.

Dva bratři, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!

Specifikace

Číslo
75574-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...