1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá investiční mince 1/4 Oz Alenka v říši divů proof
Zpět

Zlatá investiční mince 1/4 Oz Alenka v říši divů proof

Cena (osvobozeno od DPH)
13 950 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84106-651


Orientační výkupní cena 10 463 Kč

Před 65 lety se spojily dva mimořádné vypravěčské talenty animátora Walta Disneyho a spisovatele Lewise Carrolla a daly vznikout kouzelnému kreslenému muzikálu Alenka v říši divů, který se stal předlohou pro čtvrtuncovou pamětní minci z ryzího zlata.

Jednalo se o třináctý celovečerní animovaný snímek Disneyho studia, které miloval celý svět a které dokázalo spojit jinak nerozlučné nepřátele – za druhé světové války bavilo nejvyšší velení Třetí říše a za té studené zase okouzlilo sovětské politbyro. Přestože se Walt Disney o adaptaci knižní klasiky pokoušel již ve třicátých letech, film se dostal na stříbrná plátna až 26. července 1951. Zpočátku se zdálo, že třináctka byla pro studio smolné číslo – kritika totiž film ztrhala a Disney byl obviněn z amerikanizování britského pokladu. Kontroval tím, že chtěl příběh přiblížit širší veřejnosti a rodinám, ale Alenka propadla i u nich. V 70. letech se však ukázalo, že film předběhl svou dobu, a uvolněnější společnost ho při opětovném uvedení do kin přivítala s nadšením.

V současnosti je surreální vize považována za kultovní klasiku a jednu z nejlepších adaptací díla, které je obtížně zfilmovatelné díky bohatému jazyku i absurdním situacím. Jednou z nich je Alenčina návštěva u šíleného Kloboučníka, který se zasekl v čase, a jeho bizarní čajový dýchánek tak nikdy nekončí. Tato ikonická scéna je zachycena na reverzní straně mince spolu s anglickými nápisy ALICE in WONDERLAND a 65th Anniversary a logem společnosti Disney. Averz je věnován atributům emitenta, ostrova NIUE, který je volně přidružen k Novému Zélandu: jménu a portrétu panovnice Alžběty II., nominální hodnotě 25 DOLLARS a roku vydání mince 2016. Reliéf mince je dílem kolektivu novozélandské mincovny.

Ideální dárek pro ctitele mistrovských děl Walta Disneyho a Lewise Carrolla je uložen do dřevěné etue vybavené speciálním mechanismem umožňujícím vystavení mince. Součástí balení jsou také luxusní přebal a certifikát pravosti.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84106-651
Emisní náklad
1000 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD