Zlatá investiční mince 1/4 Oz Alenka v říši divů proof

Zlatá investiční mince 1/4 Oz Alenka v říši divů proof

Stav skladu
Vyprodáno
Emisní náklad
1000 ks
Cena
15 350 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.
Orientační výkupní cena produktu je 11 513 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Před 65 lety se spojily dva mimořádné vypravěčské talenty animátora Walta Disneyho a spisovatele Lewise Carrolla a daly vznikout kouzelnému kreslenému muzikálu Alenka v říši divů, který se stal předlohou pro čtvrtuncovou pamětní minci z ryzího zlata.

Jednalo se o třináctý celovečerní animovaný snímek Disneyho studia, které miloval celý svět a které dokázalo spojit jinak nerozlučné nepřátele – za druhé světové války bavilo nejvyšší velení Třetí říše a za té studené zase okouzlilo sovětské politbyro. Přestože se Walt Disney o adaptaci knižní klasiky pokoušel již ve třicátých letech, film se dostal na stříbrná plátna až 26. července 1951. Zpočátku se zdálo, že třináctka byla pro studio smolné číslo – kritika totiž film ztrhala a Disney byl obviněn z amerikanizování britského pokladu. Kontroval tím, že chtěl příběh přiblížit širší veřejnosti a rodinám, ale Alenka propadla i u nich. V 70. letech se však ukázalo, že film předběhl svou dobu, a uvolněnější společnost ho při opětovném uvedení do kin přivítala s nadšením.

V současnosti je surreální vize považována za kultovní klasiku a jednu z nejlepších adaptací díla, které je obtížně zfilmovatelné díky bohatému jazyku i absurdním situacím. Jednou z nich je Alenčina návštěva u šíleného Kloboučníka, který se zasekl v čase, a jeho bizarní čajový dýchánek tak nikdy nekončí. Tato ikonická scéna je zachycena na reverzní straně mince spolu s anglickými nápisy ALICE in WONDERLAND a 65th Anniversary a logem společnosti Disney. Averz je věnován atributům emitenta, ostrova NIUE, který je volně přidružen k Novému Zélandu: jménu a portrétu panovnice Alžběty II., nominální hodnotě 25 DOLLARS a roku vydání mince 2016. Reliéf mince je dílem kolektivu novozélandské mincovny.

Ideální dárek pro ctitele mistrovských děl Walta Disneyho a Lewise Carrolla je uložen do dřevěné etue vybavené speciálním mechanismem umožňujícím vystavení mince. Součástí balení jsou také luxusní přebal a certifikát pravosti.

Specifikace

Číslo
84106-651
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...