Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatá medaile "Děkujeme" proof
Zpět

Zlatá medaile "Děkujeme" proof

Orientační cena (včetně DPH)
8 990 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
31607-611


Ani zdaleka není dobojováno a čeká nás ještě spousta odříkání, ale zdá se, že koronavirová pandemie je na ústupu. Je na čase poděkovat všem, kteří se na boji se zákeřnou nemocí podílejí, a ve spolupráci s Českým červeným křížem proto Česká mincovna připravila speciální projekt – emisi zlatého dukátu s výjimečným příběhem.

Na Florence Nightingaleovou čekal pohodlný život. Úlohu anglické šlechtičny však vyměnila za nevděčnou profesi zdravotní sestry a přepych luxusního sídla za krev a špínu krymské války. Když roku 1854 dorazila do Istanbulu, umíralo v lazaretech 42 % raněných vojáků, ale díky průkopnickým metodám, které zavedla, se toto hrozivé číslo podařilo snížit na pouhá 2 %. Čisté ložní prádlo, dostatek světla a čerstvého vzduchu, zdravá strava i zábava – tyto a mnohé další zdánlivé maličkosti zachránily život tisícům lidí. Obětavá ošetřovatelka si získala uznání královny Viktorie, tureckého sultána i Henriho Dunanta, kterého inspirovala k založení Červeného kříže, a její postupy se rychle rozšířily do nemocnic po celém světě. Je jen příhodné, že ženě, která se dnem i nocí starala o potřebné, můžeme vzdát hold v roce, kdy svět zasáhlo řádění koronaviru. Medaile slouží také jako poděkování všem – profesionálům i dobrovolníkům –, kteří 200 let po narození Florence Nightingaleové dělají ze světa lepší místo.

Reverzní strana dukátu, který je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané zlaté medaile věnujeme 500 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je v certifikátu pravosti prostor, kam lze vepsat věnování…

Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co pro nás všechny dělá? Můžete tak učinit zde.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31607-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červen 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna