Zlatá medaile "Děkujeme" proof

Zlatá medaile "Děkujeme" proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
červen 2020
Cena
9 490 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Čeká nás ještě spousta slz, potu a odříkání, než porazíme koronavirovou pandemii. Přesto je již teď na čase poděkovat všem, kteří se na boji se zákeřnou nemocí podílejí, a ve spolupráci s Českým červeným křížem proto Česká mincovna připravila speciální projekt – emisi zlatého dukátu s výjimečným příběhem.

Na Florence Nightingaleovou čekal pohodlný život. Úlohu anglické šlechtičny však vyměnila za nevděčnou profesi zdravotní sestry a přepych luxusního sídla za krev a špínu krymské války. Když roku 1854 dorazila do Istanbulu, umíralo v lazaretech 42 % raněných vojáků, ale díky průkopnickým metodám, které zavedla, se toto hrozivé číslo podařilo snížit na pouhá 2 %. Čisté ložní prádlo, dostatek světla a čerstvého vzduchu, zdravá strava i zábava – tyto a mnohé další zdánlivé maličkosti zachránily život tisícům lidí. Obětavá ošetřovatelka si získala uznání královny Viktorie, tureckého sultána i Henriho Dunanta, kterého inspirovala k založení Červeného kříže, a její postupy se rychle rozšířily do nemocnic po celém světě. Je jen příhodné, že ženě, která se dnem i nocí starala o potřebné, můžeme vzdát hold v roce, kdy svět zasáhlo řádění koronaviru. Medaile slouží také jako poděkování všem – profesionálům i dobrovolníkům –, kteří 200 let po narození Florence Nightingaleové dělají ze světa lepší místo.

Reverzní strana dukátu, který je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané zlaté medaile věnujeme 500 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je v certifikátu pravosti prostor, kam lze vepsat věnování…

Chcete přispět více, a poděkovat tak Červenému kříži za to, co pro nás všechny dělá? Můžete tak učinit zde.

Specifikace

Číslo
31607-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...