Zlatá medaile "Děkujeme" proof

Zlatá medaile "Děkujeme" proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Válka, nemoci, … – všude, kde lidé trpí, pomáhá Červený kříž. Podpořte jeho charitativní aktivity spolu s námi! Emise zlatého dukátu se může pochlubit výjimečným příběhem.

Na Florence Nightingaleovou čekal pohodlný život. Úlohu anglické šlechtičny však vyměnila za nevděčnou profesi zdravotní sestry a přepych luxusního sídla za krev a špínu krymské války. Když roku 1854 dorazila do Istanbulu, umíralo v lazaretech 42 % raněných vojáků, ale díky průkopnickým metodám, které zavedla, se toto hrozivé číslo podařilo snížit na pouhá 2 %. Čisté ložní prádlo, dostatek světla a čerstvého vzduchu, zdravá strava i zábava – tyto a mnohé další zdánlivé maličkosti zachránily život tisícům lidí. Obětavá ošetřovatelka si získala uznání královny Viktorie, tureckého sultána i Henriho Dunanta, kterého inspirovala k založení Červeného kříže, a její postupy se rychle rozšířily do nemocnic po celém světě.

Reverzní strana dukátu, který je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané zlaté medaile věnujeme 500 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je v certifikátu pravosti prostor, kam lze vepsat věnování…

Specifikace

Číslo
31607-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...