Zlatá mince 10000 Kč 2021 Kněžna Ludmila proof

Zlatá mince 10000 Kč 2021 Kněžna Ludmila proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
srpen 2021
Orientační cena
49 500 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 10 000 Kč připomínají ta nejvýznamnější státní jubilea. V roce 2021 jsou zlaté mince vyražené v mimořádné kvalitě proof věnovány 1100. výročí umučení svaté Ludmily.

Když si Ludmila, dcera pohanského velmože ze Pšova, brala přemyslovského knížete Bořivoje I., jistě netušila, že se začíná psát nová etapa v dějinách střední Evropy. Po boku svého manžela totiž přijala křest a novou víru přinesla do Čech, kde Přemyslovci vládli. Zapomenout na slovanské bohy jí netrvalo dlouho a v duchu křesťanství, které jí představil sám věrozvěst Metoděj, zasvětila svůj život péči o bližní. Vždy mírná a spravedlivá žena proslula zvláště laskavostí a štědrostí – k chudým, nemohoucím, vdovám, sirotkům, … Osud Ludmiliny snachy, kterou si za ženu vybral její syn Vratislav, byl zpočátku podobný. Drahomíra pocházela z pohanského kmene Polabských Slovanů a po svatbě byla pokřtěna, avšak Kristus do jejího srdce nevstoupil. Když kníže Vratislav zemřel, stala se Drahomíra z rozhodnutí kmenového shromáždění regentkou země, protože její synové nebyli plnoletí. Výchovu chlapců – Václava a Boleslava – však velmoži svěřili jejich babičce Ludmile, což se Drahomíry velmi dotklo. Se svou tchyní se rozcházela v politických názorech a žárlila na její oblibu, které se těšila u budoucího knížete Václava i u celého lidu. Ve snaze zbavit se Ludmilina vlivu si Drahomíra najala dva vrahy, kteří ji uškrtili. Právě mučednický skon však Ludmile zajistil nesmrtelnost. Václav na babičku, která ho vychovala, nezapomněl a začal budovat její kult. Netrvalo dlouho a byla prohlášena za svatou…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil akademický sochař Zbyněk Fojtů. Odbornou porotu oslovil „dokonale ztvárněný výjev uškrcení kněžny Ludmily z Velislavovy bible na líci a velmi kvalitní portrét kněžny se závojem a knížecí korunkou na rubu“.

Všechny české mince pocházejí z České mincovny v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22107-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
10000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
34 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...