Zlatá mince 10000 Kč 2021 Kněžna Ludmila stand

Zlatá mince 10000 Kč 2021 Kněžna Ludmila stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
srpen 2021
Orientační cena
49 000 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Zlaté mince České národní banky s nominální hodnotou 10 000 Kč jsou vždy věnovány těm nejvýznamnějším národním výročím. Ražba v kvalitě standard je v roce 2021 věnována 1100. výročí umučení svaté Ludmily.

Přestože je Ludmila první českou ženou, jejíž jméno bylo historicky doloženo, informace o jejím životě čerpáme především z legend. Coby dcera pšovského vladyky pojala za manžela přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten se na návštěvě u svého zetě – velkomoravského knížete Svatopluka – seznámil s věrozvěstem Metodějem a jeho víra ho uchvátila natolik, že se ihned nechal pokřtít. Spolu s Bořivojem přijala křest i kněžna Ludmila. Na to, že vyrostla v pohanském prostředí a byla zvyklá obětovat slovanským bohům, rychle zapomněla a zcela se oddala křesťanským zásadám. Ve snaze přiblížit se Kristu se stala matkou chudých, světlem slepých a pomocnicí vdov i sirotků. Při vší péči o potřebné však nezanedbávala rodinný krb a porodila šest dětí. Jedním ze synů Bořivoje a Ludmily byl kníže Vratislav – schopný panovník, který jako první expandoval za hranice české kotliny. Vratislav si za manželku vybral pohanskou Drahomíru, která sice přijala křesťanství, ale láskou k bližním příliš neoplývala. V lásce neměla ani svou tchyni Ludmilu, kterou po Vratislavově smrti nechala uškrtit. Chtěla totiž získat nerušenou vládu nad zemí i absolutní vliv na výchovu svých synů. Tito synové se jmenovali Václav a Boleslav a jejich legendární bratrovražedný svár, který z jednoho učinil světce a z druhého tvůrce silného českého státu, položil základy české státnosti. Václav, který měl svou babičku nadevše v úctě, začal po její smrti budovat její kult a zanedlouho byla prohlášena za svatou…

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Odbornou porotu oslovil „dokonale ztvárněný výjev uškrcení kněžny Ludmily z Velislavovy bible na líci a velmi kvalitní portrét kněžny se závojem a knížecí korunkou na rubu“.

Všechny české mince se razí v jablonecké České mincovně.

Specifikace

Číslo
22107-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
10000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
34 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...