Zlatá obchodní mince český dukát s motivem sv. Václava lesk

Zlatá obchodní mince český dukát s motivem sv. Václava lesk

Stav skladu
září 2024
Datum emise
září 2024
Orientační cena
7 000 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2024 vydává Česká národní banka svou první obchodní minci. Je jí zlatý český dukát s motivem svatého Václava.

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám „Otec vlasti“ Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava – patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby. V Evropě budily důvěru a českým zemím dodávaly prestiž. Závazná hmotnost každého dukátu byla stanovena na 3,49 g a ryzost použitého zlata na 986/1000. Postupně se začaly objevovat i nejrůznější násobky – od dvoudukátu po stodukát – a dukáty zůstaly legálním platidlem ještě po několik staletí. Když pak v roce 1923 ministr financí Alois Rašín přemýšlel, jak oslaví 5. narozeniny Československa, rozhodl se historickou tradici ražby českých zlatých mincí oživit. Prvorepublikové Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě.

O století později připravila Česká národní banka novodobé české dukáty, jejichž motivem je opět svatý Václav. Vítězem výtvarné soutěže se stal akademický sochař Vladimír Oppl. Odborná komise ocenila zejména „vynikající portrét svatého Václava s přilbou na reverzní straně a dokonalé ztvárnění českého lva. Dvouocasá heraldická šelma je na averzní straně dukátu doplněna lipovými lístky, kterými je proložen opis ČESKÁ REPUBLIKA. V reliéfu mince nechybí ani text proslulého chorálu: SVATÝ VÁCLAVE, NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM

Obchodní mince ražená v jablonecké České mincovně je osvobozena od DPH. Má otevřenou emisi – to znamená, že její emisní náklad je neomezený.

Specifikace

Číslo
22308-610
Emitent
Česká národní banka
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...