1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2018 Zvíkov proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2018 Zvíkov proof

Cena (osvobozeno od DPH)
17 290 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21803-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Desetidílný cyklus České národní banky Hrady představuje svou pátou emisi. Na zlaté minci s nominální hodnotou 5000 Kč vyražené ve špičkové kvalitě proof najdete Zvíkov, který bývá zván králem českých hradů.

Pevnost byla vybudována na skalnaté ostrožně u soutoku Vltavy s Otavou, kde naši předkové sídlili již v době pravěku. Vlastníky Zvíkova byly postupně ty největší dynastie našich dějin – Přemyslovci, Lucemburkové, Rožmberkové či Schwarzenbergové –, ale pověsti mezi ně řadí i potomky praotce Čecha. Přestože hrad plnil především roli vojenského objektu zajišťujícího politickou stabilitu, nejcennějším a nejkrásnějším místem na Zvíkově je bezpochyby kaple, která se bez větších zásahů dochovala v původní podobě z druhé poloviny 13. století. Kaplí byla tehdy završena stavba královského paláce a jejím úkolem bylo odrážet moc krále Přemysla Otakara II. – nápisy dodnes hlásají „lev jmenuji se, mne nosí v štítu král země české“ či „králi, ty jsi pokoje skála, tak praví jméno tvé“. Bohatá malířská výzdoba kaple pochází z 15. století a fragment působivého oltáře Oplakávání Krista se dochoval z počátku 16. století. Dřevořezba zachycuje klečící Marii v tiché modlitbě nad Kristovým tělem. Tělo mrtvého leží na rubáši položeném na zemi a jeho hlava se opírá o Mariino koleno.

První cenu ve výtvarné soutěži České národní banky získal návrh zkušeného medailéra Luboše Charváta (z jeho ateliéru vzešel již hrad Pernštejn), a to především „za mimořádně dokonalé ztvárnění fragmentu dřevořezby oltáře na lícní straně návrhu a dále za originální kombinaci nejcharakterističtějších objektů hradu Zvíkov – v popředí Písecká brána s věží Hláskou, v pozadí Hlízová věž s kaplí sv. Václava“.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Všech deset zlatých mincí s motivy našich nejkrásnějších hradů si můžete uložit do stylové sběratelské etue.

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
21803-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
květen 2018
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč