Zlatá mince 5000 Kč 2020 Bečov nad Teplou proof

Zlatá mince 5000 Kč 2020 Bečov nad Teplou proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2020
Cena
25 790 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Devátá emise cyklu České národní banky, který představuje naše nejzajímavější hrady, je věnována Bečovu nad Teplou. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč je vyražena v kvalitě proof.

Hrad Bečov nad Teplou
byl založen na počátku 14. století na křižovatce důležitých zemských cest, kde se vybíralo clo. Je unikátní tím, že si až do dnešních dní zachoval svou původní středověkou podobu. Stavba neprošla myriádou rekonstrukcí v nejrůznějších stavebních slozích, jak je tomu u hradů obvyklé, a od časů renesance sloužila pouze jako hospodářská budova. S koncem středověku totiž hrad přestal vyhovovat náročným požadavkům šlechty na bydlení a reprezentaci. Až v polovině 18. století byl na přilehlých základech dělové bašty z třicetileté války vystavěn nový, pozdně barokní zámek. Nejatraktivnější prvek výjimečného historického areálu však představuje relikviář svatého Maura – románská památka světového významu, která byla nalezena pod podlahou hradní kaple.

Předlohou pro realizaci mince se stal výtvarný návrh medailéra Luboše Charváta. Odborná komise České národní banky ocenila „dokonalé ztvárnění celého hradního komplexu včetně barokního zámečku se zahradou“ na reverzní straně a „velmi propracovaný částečný motiv z relikviáře svatého Maura“ na averzní straně.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22004-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...