Zlatá mince 5000 Kč 2020 Buchlov proof

Zlatá mince 5000 Kč 2020 Buchlov proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2020
Cena
26 090 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky věnovaný hradům se uzavírá. Poslední zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč, která je vyražena ve špičkové kvalitě proof, je věnována Buchlovu.

Královský hrad Buchlov, který patří k nejstarším v České republice, stojí na stejnojmenném kopci a proslul jako ochránce východní hranice zemí Koruny české – nejen před nepřáteli z vnějšku, ale také před nekalými živly toulajícími se slováckou krajinou. Hradu náležela pravomoc soudit a trestat lesní pytláctví či nedovolený rybolov a podle dochovaných smolných knih byly místní tresty ve srovnání se zbytkem království mimořádně tvrdé. Později se seznam pravomocí rozšířil na trestání veškerých přečinů a zločinů páchaných v buchlovském panství – loupeží, vražd, smilstva i čarodějnictví.

Medailér MgA. Josef Oplištil – vítěz výtvarné soutěže České národní banky – věnoval obě strany mince pohledu na hrad, který byl vybudován jako románsko-gotický, ale prošel renesančními a barokními úpravami. Na averzní straně mince je vyobrazena silueta stavby, do které jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky. Na reverzní straně se pak nachází pohled na hrad ze stejného úhlu, ale tentokrát realistický s bohatstvím architektonických detailů.

Výhradním dodavatelem všech českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22006-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...