Zlatá mince 5000 Kč 2020 Buchlov stand

Zlatá mince 5000 Kč 2020 Buchlov stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2020
Cena
25 690 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Buchlov je posledním hradem, který se představuje v tematickém pětiletém cyklu České národní banky. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč je vyražena v provedení standard.

Královský hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka. V první polovině 13. století ho založil Přemysl Otakar I. jako správní sídlo se soudní pravomocí. Hrad byl po několik staletí v majetku českých panovníků, ale po většinu času byl v zástavě u bohatých moravských rodů, které byly královskými věřiteli. Ze stavebního hlediska se počátky Buchlova datují do přechodného románsko-gotického období, ale strohá pevnost byla postupně přestavěna na pohodlné renesanční sídlo. Hradu se nevyhnuly ani barokní úpravy a jeho historický význam dnes spočívá v unikátním zachování původních architektonických prvků z jednotlivých období.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem pamětní mince se stal medailér MgA. Josef Oplištil, a to za „nápadité propojení lícní a rubové strany siluetou hradního jádra“. Zatímco na averzní straně je stavba vyobrazena v jednoduchých obrysech, do kterých jsou zakomponována heraldická zvířata z velkého státního znaku České republiky, na reverzní straně se nachází tentýž pohled na hrad, ale tentokrát realistický s bohatstvím architektonických detailů.

Všechny české mince se razí v jablonecké České mincovně.

Specifikace

Číslo
22006-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...