Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá mince Brouk Pytlík proof

Cena (osvobozeno od DPH)
7 520 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75466-611
Sběratelská série


Ferda Mravenec

Pětidílnou sběratelskou minisérii České mincovny, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, zahájila mince věnovaná samotnému oslavenci. Jako druhý se v ryzím zlatě představuje brouk Pytlík.

Z přírodovědeckého hlediska je Pytlík dřevokazným broukem. Vajíčko, ze kterého se vylíhl, snesla jeho maminka do stromu, z jehož dřeva pak tesař vyrobil zábradlí balkónu v kině Osvěta. Dětství (přesněji řečeno larvální stádium) proto Pytlík strávil sledováním nejrůznějších filmů, z nichž načerpal spoustu znalostí – bohužel povrchních a nepřesných. Jakmile dospěl, odletěl do světa, aby se o ně mohl podělit. Ferdu potkal, když se mravenec pokoušel zkrotit koníka a oslnit slečnu Berušku. Pytlík se jako znalec westernových filmů rozhodl, že ho naučí házet lasem jako opravdový kovboj. Způsobil při tom mnoho škod a zranění, ale s pracovitým mravencem se přesto spřátelili. Ferda měl na Pytlíka dobrý vliv – z chvastouna, který všude byl a všechno zná, se postupně stal sice nešikovný, ale nadšený pracant. Uplatnil se jako malíř, stavitel, a dokonce i jako učitel další generace malých broučků.

Veselý brouk Pytlík, který běží vstříc novým dobrodružstvím, vévodí reverzní straně mince medailérky Ireny Hradecké, DiS. Averzní strana pak předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nezapomeňte, že Pytlíkovu minci si můžete uložit do ilustrovaného sběratelského alba, které bylo součástí Ferdovy zlaté mince.
 

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75466-611
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD