Zlatá mince Cesta za svobodou - Karel Kryl "Protest song" proof

Zlatá mince Cesta za svobodou - Karel Kryl "Protest song" proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
300 ks

Cesta za svobodou

Jako další připomínka 30. výročí pádu komunistického režimu vychází druhá emise ze čtyřdílné minisérie České mincovny „Cesta za svobodou“. Zlatá mince je věnována Karlu Krylovi.

Přestože měl za sebou v roce 1968 několikaletou hudební kariéru, proslul Karel Kryl až jako muž, který propůjčil hlas pražskému jaru. Jeho nejslavnějšího alba s názvem „Bratříčku, zavírej vrátka“ se prodalo přes čtvrt milionu kusů a stejnojmenná ústřední skladba o vlkovi, kterému se zachtělo beránka, se stala jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa. Tehdy čtyřiadvacetiletý umělec si psal hudbu a texty sám. Uplatňoval při tom své znalosti politiky a náboženství a jeho repertoár zahrnoval satirické a vážné písně reflektující společnost i poetické a melancholické balady. Krylovy protestsongy se záhy rozšířily do zahraničí, zejména do sousedního Polska, kde se dočkaly snad ještě většího úspěchu. Rostoucí vliv „básníka s kytarou“ nenechal komunistický režim bez povšimnutí a zdrcený umělec roku 1969, pouhý týden před uzavřením hranic, emigroval do západního Německa. „Těžko si zvykat na život v kleci,“ prohlásil později. Jeho další díla pak vycházela v exilu, kde se stal ikonou a pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. V roce 1989 se vrátil do svobodné vlasti, ale jen na krátkou dobu. Byl zklamaný vývojem porevolučních událostí, těžce nesl rozpad Československa a zahořkl. Zemřel na infarkt v nedožitých padesáti letech, ale jeho písně znějí dál…

Pojetí reverzní strany ražby navazuje na předchozí minci s Janem Palachem. Medailér Vojtěch Dostál, DiS., na ni umístil portrét Karla Kryla ve zjednodušených obrysech, který doplnil nápisem PROTEST PÍSNÍ A VERŠEM. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Čtveřici mincí si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75522-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...