Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá mince Ferda a Hlemýžď proof

Cena (osvobozeno od DPH)
7 520 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75472-611
Sběratelská série


Ferda Mravenec

Poslední zlatá mince České mincovny z pohádkové sběratelské minisérie se vrací na samý začátek příběhu Ferdy Mravence. Připomíná, jak hmyzí hrdina vytrestal pana Hlemýždě, který mu odmítl pomoci v nouzi.

Mravenec s puntíkovaným šátkem jménem Ferda žil poklidným životem v mraveništi, kde konstruoval nejrůznější vynálezy. Jeho sáňky upoutaly pozornost malého entomologa, který se Ferdu rozhodl přidat do své sbírky hmyzu. Ferdovi se sice z únoscovy krabičky podařilo uprchnout, ale zastihl ho liják. Narazil na domeček pana Hlemýždě, ale ten ho bez ohledu na zoufalé prosby odmítl pustit dovnitř. Nakonec si promoklý mravenec našel suché místečko pod kamenem a rozhodl se, že protivného sobce vytrestá. S pomocí pavouka postavil spřežení a nic netušícího šneka do něj zapřáhl. Nechal se vozit po okolí a pan Hlemýžď byl všem pro smích. Ferda si při svých následujících dobrodružstvích nadělal spoustu přátel, ale nerudný plž se stal jedním z jeho nejzavilejších protivníků…

Na reverzní straně pamětní mince najdete šnečí spřežení v podání medailérky Ireny Hradecké, DiS., která zpracovala celou minisérii. Averzní strana pak nese profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí.

Kompletní pětidílnou minisérii si můžete uložit do sběratelského alba, které bylo součástí první Ferdovy mince.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75472-611
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
srpen 2019
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD