Zlatá mince Ferda Mravenec proof

Zlatá mince Ferda Mravenec proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
300 ks
Cena
7 750 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Ferda Mravenec

Kdo by neznal pohádkového mravence jménem Ferda, který nosí puntíkovaný šátek a hravě si poradí s prací všeho druhu. Na svět přišel před 85 lety a u příležitosti jeho narozenin vychází první zlatá mince z pětidílné sběratelské minisérie České mincovny.

Kreslená postavička stvořená spisovatelem Ondřejem Sekorou se poprvé objevila v roce 1933 na stránkách Lidových novin a postupně se stala hlavním hrdinou řady vlastních knih, komiksů, animovaných filmů i seriálů. Popularitu Ferdovi zajistily zejména jeho kladné charakterové vlastnosti – je vynalézavý, chytrý, nebojácný, za všech okolností optimistický, ví si rady v každé situaci a vždy je připravený podat pomocnou ruku. Pohádkový mikrokosmos však tento mravenec neobývá sám. V jeho příbězích mu zdatně sekundují postavy, které už tak ctnostné nejsou. Například Brouk Pytlík, který všude byl a všechno zná, krásná, ale namyšlená slečna Beruška nebo věčně nerudný šnek.

V pohádkové minisérii se postupně objeví všechny tyto postavy, ale reverzní strana první mince je věnována samotnému Ferdovi. Dvojrozměrnou postavičku převedla do reliéfní podoby zkušená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nedílnou součástí každé Ferdovy mince je veselé sběratelské album s ilustracemi Ondřeje Sekory, kam si budete moci uložit ještě další čtyři zlaté ražby.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75426-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...