Zlatá mince Obrněná technika - M3 Stuart proof

Zlatá mince Obrněná technika - M3 Stuart proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
250 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Obrněná technika 2023

Sedmá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná americký tank M3 Stuart, který sloužil za druhé světové války.

Po vypuknutí druhé světové války byla v USA zahájena rozsáhlá modernizace armády. Z řady bojových vozidel vyvinutých ve 30. letech vzešel lehký tank M3 Stuart, který se na čas stal nejdůležitějším obrněncem v americké výzbroji. Sériová výroba stroje, který byl oproti svým předchůdcům mnohem robustnější, začala v březnu roku 1941, přičemž konstrukce reflektovala válečné zkušenosti Evropanů z let 1939 a 1940. Jakmile to výrobní kapacity umožnily, dodávky tanků Stuart obdrželi také Britové, kteří je obratem nasadili proti Rommelovým jednotkám v severní Africe. I když měli britští tankisté výhrady – stěžovali si například na nedostatečně silný kanon –, hbitý tank si oblíbili a začali mu říkat Honey neboli drahoušek. Stuart věrně sloužil i samotným Američanům. Díky svým malým rozměrům se osvědčil zejména v džunglích Pacifiku, ale dostal se i do Číny, SSSR a Jugoslávie. Tank byl průběžně modernizován – nýtovaná konstrukce byla nahrazena litou a svařovanou; boční kulometné střílny byly odstraněny, aby uvolnily místo pro větší zásobu munice a paliva –, ale v roce 1943 byl označen za zastaralý. Vedle nástupce s označením M5, který byl vrcholem vývojové řady amerických lehkých tanků, začal být nahrazován víceúčelovým středním tankem M4 Sherman…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M3 Stuart a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76276-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petr Patka DiS.
Autor reverzu
Petr Patka DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...