Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill proof

Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2023
Emisní náklad
250 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Obrněná technika 2023

Pátá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná britský tank Mk IV Churchill, který sloužil za druhé světové války.

Prvním bojovým vystoupením tanku Churchill byl v roce 1942 katastrofální nájezd na Dieppe, kde byl celý tankový prapor zmasakrován. Nebylo divu – pomalý britský obrněnec totiž na špatně naplánovanou obojživelnou operaci vůbec nebyl konstruován. Byl pozůstatkem zkušeností z první světové války – vznikl jako pěchotní tank, jehož úkolem byla těsná podpora pěšáků na bojišti posetém zákopy a krátery od dělostřeleckých granátů. Hořká zkušenost přiměla britské velení k četným modernizacím, a při taženích v Africe a Itálii si tak silně pancéřovaný stroj vedl mnohem lépe. V obtížném terénu, kde se ukázal jako dostatečně mobilní, představoval významnou posilu. Příležitost zazářit pak dostal při vylodění v Normandii. Během invaze se uplatnily různé ženijní varianty tanku. Některé sloužily ke stavění mostů, další pokládaly přes měkké úseky pláží zpevňující rohože, po nichž mohla přejíždět další vozidla. V boji se osvědčily obávané varianty vybavené plamenometem či moždířem, který sloužil k ničení opevněných postavení. Díky rozsáhlým úpravám, ke kterým docházelo v průběhu války, se nakonec nemoderní tank změnil v užitečný bojový stroj.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk IV Churchill a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76272-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...