Zlatá mince Obrněná technika - PzKpfw V Panther proof

Zlatá mince Obrněná technika - PzKpfw V Panther proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
250 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Obrněná technika 2023

Na osmé zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje německý tank PzKpfw V Panther, který sloužil za druhé světové války.

Na sklonku roku 1941 se situace na východní frontě vyvíjela ve prospěch Sovětů, kteří nasadili pokrokový stroj T-34. Odpovědí nacistického generálního štábu na vážnou hrozbu se stal Panzerkampfwagen V Panther. Výroba středního tanku dostala nejvyšší prioritu a první kusy opustily továrnu v roce 1943. Německá konstrukce se na první pohled inspirovala sovětskou – Panther dostal zkosený pancíř, dlouhý kanon a široké pásy, což mu zajišťovalo značnou ochranu, účinnou palebnou sílu a dobrou pohyblivost. Při testování byla odhalena i celá řada nedostatků, ale na jejich odstranění nebyl čas. Adolf Hitler totiž rozhodl, že nový obrněnec prodělá bojový křest v bitvě u Kurska. Největší tankové střetnutí v dějinách skončilo pro Panthera fiaskem, a to kvůli častým poruchám. Jen málokterý stroj urazil více než několik kilometrů bez mechanických problémů – odpružení bylo nespolehlivé a nezřídka docházelo ke vznícení motoru. Uspěchané použití Pantherů mělo jen malý taktický význam a navíc předčasně odhalilo směřování německého vývoje, což Sovětům umožnilo, aby včas přijali potřebná protiopatření. Přesto všechno se průběžně vylepšovaný Panther rychle stal nejlepším německým tankem druhé světové války. Na západní frontě exceloval – v Normandii a Ardenách se stal postrachem Shermanů, Cromwellů a Churchillů, které likvidoval i na vzdálenost jednoho kilometru. Odvrátit porážku Třetí říše ale nedokázal. Jeho počty byly nedostatečné a spotřeba vzácného paliva příliš vysoká…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení německého tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis PzKpfw V Panther a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76278-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...