Zlatá mince Rok 1920 - Návrat legionářů do vlasti proof

Zlatá mince Rok 1920 - Návrat legionářů do vlasti proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
300 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Rok 1920

Čtvrtá a poslední zlatá mince České mincovny z minisérie Rok 1920, která pojednává o budování československé státnosti, připomíná návrat legionářů do vlasti.

Bachmač, Doss Alto, Terron, Zborov – to jsou jen některá z bojišť první světové války, kde na sebe upozornily československé legie. Oddíly vojáků, kteří vypověděli poslušnost císaři a přidali se na stranu Dohody, srdnatě bojovaly v Rusku, Itálii a Francii, a významnou měrou tak přispěly ke vzniku svobodného Československa. Zatímco se v jejich vlasti rodila demokratická republika, legionáři se vydali na strastiplnou cestu domů. Ta se kvůli ruské občanské válce, v níž Čechoslováci proti své vůli sehráli klíčovou úlohu, protáhla na několik let. Sibiř, Japonsko, Čína, Singapur, Ceylon, Indie, Persie, Mezopotámie, Egypt, USA – všechny tyto země se staly zastávkou na cestě našich krajanů. „V posledních dvou letech projížděly kolem přímořských krajů a různými přístavy v obou polokoulích světa, za zvědavé pozornosti a netajeného obdivu místního obyvatelstva četné nové a do té doby tam nevídané vojenské transporty. Byly to československé legie, vracející se r. 1919 a hlavně r. 1920 ze Sibiře domů, do vlasti. Všude na cestě kolem světa předcházela je legendární pověst o jejich vojenské zdatnosti a slávě, napsal ve své knize archivář František Šteidler. Legionáři však dokázali zaujmout i jinak než jen svými odvážnými skutky. „Krátkého pobytu v nejrozmanitějších přístavech celého světa využitkováno všude podle možnosti hojnou měrou k tomu, aby obyvatelé jejich poznali nejen československé legionáře, ale i českou hudbu, sokolský tělocvik a sport. Na mnohých místech konaly se s velkým úspěchem koncerty vojenských kapel, pořádány mezinárodní závody s místními sportovci, hlavně fotbalisty,“ dodal kronikář hrdinů, kteří naši vlast vykoupili vlastní krví.

Reverzní straně mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, vévodí dva dopravní prostředky, které sloužily legionářům na jejich daleké cestě za domovem. V horní části je vyobrazen obrněný vlak, který zažil boje s bolševiky na Transsibiřské magistrále, a v dolní části se nachází parní loď, která Čechoslováky vezla přes oceán. Kompozici dotváří nápis NÁVRAT LEGIONÁŘŮ DO VLASTI 1920 a také trikolóra, která prostupuje celou minisérií a objevuje se i na averzní straně, kde ji doprovázejí lipové ratolesti. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, jejich averz nese ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř mincí si můžete uložit do dřevěné etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
75721-611
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...