Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Zlatá mince Slečna Beruška proof
Zpět

Zlatá mince Slečna Beruška proof

Cena (osvobozeno od DPH)
7 520 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75468-611
Sběratelská série


Ferda Mravenec

Slečna Beruška se již na zlaté minci České mincovny ze sběratelské minisérie objevila, a to ve společnosti Ferdy Mravence. Protože je marnivá, dostala ještě svou vlastní.

Jednotliví obyvatelé hmyzího mikrokosmu Ondřeje Sekory představují archetypy lidských osobností. Ferda je sice ochotný a praktický všeuměl, ale jakmile dojde na krásné ženy, rozum jde stranou. Stačí dlouhé nohy, boty na vysokém podpatku, blonďaté vlasy, módní baretka a špičatý nosánek (který Beruška nosí zásadně nahoru a nikdy ho nezapomene přepudrovat) a z Ferdy je rázem poslušný otrok. Bylo by hezké, kdyby broučí slečna mravencovu náklonnost opětovala, ale v podání spisovatele je prototypem povrchní, nevděčné a vypočítavé zlatokopky, která, jakmile dostane, co chce, neváhá svého nápadníka odkopnout a pošpinit… Nakonec se ale Ondřej Sekora rozhodl, že Berušku polepší – v dalších příbězích se snaží být hodná a Ferdovi dokonce několikrát pomůže.

Reverzní straně mince medailérky Ireny Hradecké, DiS., vévodí veselá Beruška, která se svůj úsměv snaží zakrýt dlaní. Averzní strana pak předkládá nezbytné atributy ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nezapomeňte, že Beruščina mince má své místo ve sběratelském albu, které bylo součástí Ferdovy zlaté mince.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75468-611
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
červen 2019
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD