Zlatá mince Válečný rok 1944 - Bitva o Monte Cassino proof

Zlatá mince Válečný rok 1944 - Bitva o Monte Cassino proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
300 ks

Válečný rok 1944

Rok 1944 vstoupil do dějin otevřením nové fronty druhé světové války ve francouzské Normandii. Ještě předtím, než zaútočili na západě, však Spojenci pokračovali v tažení na jihu. Když při postupu Itálií narazili na klášter Monte Cassino, netušili, že o jeho rozvaliny svedou jednu z nejslavnějších bitev celé války. Památný boj připomíná první zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1944.

Benediktinský klášter stojící na vrcholu 520 metrů vysoké hory představoval klíčový strategický bod. Hoře se nedalo vyhnout – kdo ji měl v držení, ovládal cestu k dobytí Říma a svržení fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Není proto divu, že ji obsadili elitní němečtí výsadkáři, kteří první nepřátelské útoky hravě odrazili. Velitelé útoku usoudili, že jako opora Němcům slouží právě klášter, který byl roku 529 založen svatým Benediktem, a rozhodli se ho vybombardovat. Netušili, že nacisté slíbili, že historickou památku nevyčíslitelné hodnoty ušetří válečných útrap, a ukrývali se pouze na svazích hory. Nálet 229 bombardérů proměnil komplex v bludiště trosek, které Němci vzápětí obsadili a využili jako dokonalé obranné postavení. Taktický omyl velitelů Spojenců způsobil, že se bitva o Monte Cassino protáhla na celé čtyři měsíce a stala se jedním z nejdelších a nejtvrdších střetnutí celé války. Na straně Spojenců bojovali vojáci mnoha národností, ale nejvíce se vyznamenali Poláci, jejichž vlajka nakonec zavlála nad klášterem. V polských řadách tehdy sloužil ochočený medvěd Wojtek, který dělostřelcům nosil munici. Přesto se jednalo o Pyrrhovo vítězství – ztráty Spojenců byly oproti německým pětinásobné…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra a pedagoga Mgr. Petra Horáka, předkládá polské vojáky v britských uniformách, jak po kamenitých svazích hory postupují k doutnajícím ruinám kláštera. Opis v italštině uvádí BATTAGLIA DI MONTE CASSINO – bitva o Monte Cassino. Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1944 – předkládá vlajky států, které se účastnily operací vyobrazených na čtyřech mincích, a nezbytné náležitosti emitenta mince. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75539-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...