Zlatá mince Válečný rok 1944 - Operace Market Garden proof

Zlatá mince Válečný rok 1944 - Operace Market Garden proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
300 ks

Válečný rok 1944

Třetí emise z minisérie Válečný rok 1944 připomíná, že v předposledním roce druhé světové války nebyla německá armáda ani zdaleka poražena. Zlatá mince České mincovny je věnována nechvalně proslulé operaci Market Garden.

Po porážce německých vojsk ve Francii v srpnu roku 1944 to vypadalo, že válka na západní frontě skončí co nevidět. Němci ustupovali a Spojenci hledali způsob, jak co nejrychleji prorazit do srdce Třetí říše. Ambiciózní plán, který to měl umožnit, vypracoval britský polní maršál Montgomery. Jeho operace se skládala ze dvou částí. Úkolem operace Market bylo obsazení mostů přes Rýn v okupovaném Nizozemsku, a to za pomoci mohutného nasazení výsadkářů. Následovat měla operace Garden čili přesun tankových oddílů od belgických hranic na pozice, které předtím zajistili výsadkáři. Operace Market Garden byla zahájena 17. září 1944 a stala se největší výsadkovou operací v dějinách. Zúčastnilo se jí 35 tisíc britských, amerických a polských výsadkářů, což bylo dvakrát více než při invazi do Normandie. Vojáci, kteří věřili, že jejich mise rozhodne válku do Vánoc, však netušili, že seskakují rovnýma nohama do pekla. Rozvědka totiž přehlédla elitní tankové síly SS, které se do oblasti Eindhoven-Nijmegen-Arnhem přesunuly jen krátce před operací, aby zde načerpaly síly po tvrdých bojích na východní frontě. I když se bili jako lvi, lehce vyzbrojení parašutisté se nemohli měřit se silou německých obrněnců. Posil z operace Garden se nedočkali, protože spojenecké pozemní síly nedokázaly dorazit k mostům včas. Operace Market Garden skončila 25. září citelnou porážkou Spojenců. Přestože ctižádostivý Montgomery kategoricky odmítal pochybení, čísla mluvila jasně. Více než 17 tisíc výsadkářů bylo zabito, zraněno nebo zajato. Operace, která vstoupila do dějin, konec války neurychlila – naopak ho o čtvrt roku oddálila…

Na reverzní straně mince vyobrazil medailér Mgr. Petr Horák vzdušný výsadek – spojenečtí parašutisté vyskakují z letounu Dakota nad holandskou krajinou. Anglický opis uvádí OPERATION MARKET GARDEN. Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1944 – předkládá vlajky států, které se účastnily operací vyobrazených na čtyřech mincích, a nezbytné náležitosti emitenta mince. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nesou profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Sbírku válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75541-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...