Zlatá půluncová medaile Božena Němcová proof

Zlatá půluncová medaile Božena Němcová proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
99 ks

Medaile bankovních soutěží 2020

Od narození Boženy Němcové uplynulo v roce 2020 rovných 200 let. Hold velké ženě při této příležitosti vzdává pamětní medaile České mincovny vyražená z jedné poloviny trojské unce ryzího zlata.

Autorka tvořící na pomezí romantismu a realismu, která se zároveň oběma těmto škatulkám vymyká, je považována za největší českou spisovatelku. Božena Němcová však byla ještě mnohem více než mistrná vypravěčka a zakladatelka novodobé české prózy. Přesáhla hranice své profese a stala se svobodomyslnou propagátorkou emancipačních snah, strážkyní národní identity a múzou budoucích generací českých umělců tvořících v nejrůznějších směrech za nejrůznějších režimů. K fascinaci osobou Boženy Němcové přispívá i její neutěšený soukromý život – vztahy s muži, nešťastné manželství, ponižující bída, politická perzekuce, podlomené zdraví, a nakonec předčasná smrt…

Averzní stranu medaile věnovala akademická sochařka Majka Wichnerová portrétu Boženy Němcové – z profilu, s jemným šátkem. Tvář spisovatelky kopírují názvy jejích nejznámějších děl (Baruška, Národní báchorky a pověsti, Divá Bára, Babička, Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí) a výroční letopočty 1820–2020. Reverzní strana medaile pak předkládá sochu Barunky Panklové, která stojí v České skalici rovných 50 let. Barunka Panklová nebyla jen hrdinkou Babičky – jednalo se o skutečné jméno Boženy Němcové, kterou pomník zachycuje jako sedmnáctiletou, v čase její svatby.

Zlatá medaile, která vznikla ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové, vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31501-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...