Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá půluncová medaile Božena Němcová proof

Cena (včetně DPH)
32 390 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31501-631


Medaile bankovních soutěží 2020

Od narození Boženy Němcové uplynulo v roce 2020 rovných 200 let. Hold velké ženě při této příležitosti vzdává pamětní medaile České mincovny vyražená z jedné poloviny trojské unce ryzího zlata.

Autorka tvořící na pomezí romantismu a realismu, která se zároveň oběma těmto škatulkám vymyká, je považována za největší českou spisovatelku. Božena Němcová však byla ještě mnohem více než mistrná vypravěčka a zakladatelka novodobé české prózy. Přesáhla hranice své profese a stala se svobodomyslnou propagátorkou emancipačních snah, strážkyní národní identity a múzou budoucích generací českých umělců tvořících v nejrůznějších směrech za nejrůznějších režimů. K fascinaci osobou Boženy Němcové přispívá i její neutěšený soukromý život – vztahy s muži, nešťastné manželství, ponižující bída, politická perzekuce, podlomené zdraví, a nakonec předčasná smrt…

Averzní stranu medaile věnovala akademická sochařka Majka Wichnerová portrétu Boženy Němcové – z profilu, s jemným šátkem. Tvář spisovatelky kopírují názvy jejích nejznámějších děl (Baruška, Národní báchorky a pověsti, Divá Bára, Babička, Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí) a výroční letopočty 1820–2020. Reverzní strana medaile pak předkládá sochu Barunky Panklové, která stojí v České skalici rovných 50 let. Barunka Panklová nebyla jen hrdinkou Babičky – jednalo se o skutečné jméno Boženy Němcové, kterou pomník zachycuje jako sedmnáctiletou, v čase její svatby.

Zlatá medaile, která vznikla ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové, vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
31501-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna