Zlatá půluncová medaile Československá ústava a Ústavní soud proof

Zlatá půluncová medaile Československá ústava a Ústavní soud proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2020

V roce 2020 si připomínáme 100. výročí vzniku první československé ústavy a také československého Ústavního soudu. Jako připomínka klíčové události v historii naší státnosti vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Nejdůležitější zákon Československa,
který nahradil Prozatímní ústavu z roku 1918, byl po náročných jednáních schválen Národním shromážděním, a to neobvyklého data 29. února 1920. Toho dne byla založena parlamentní demokracie, na kterou jsme dodnes hrdí. Ústava však není jen pouhou definicí organizace moci v zemi. Předkládá zásadní hodnoty, principy a tradice společnosti, zaručuje občanům základní lidská práva a svobody a je deklarací jejich věrnosti. Hledí do minulosti – odkazuje se na historické okolnosti, které předcházely jejímu vzniku –, ale také do budoucnosti – vyjadřuje ambice a odhodlání chránit i budovat svou vlast. Tvůrci československé ústavy se inspirovali listinami USA, Rakouska-Uherska a Francie a přidali řadu významných inovací. Československo tak bylo mezi prvními státy, které přiznaly volební právo ženám, a bylo také mezi prvními zeměmi, které zřídily ústavní soud, jehož úkolem je posuzovat ústavnost zákonů a dodržování zásad právního státu. O pevných ústavních základech Československa svědčí fakt, že naše první ústava přestála útrapy druhé světové války a zůstala v platnosti až do roku 1948, kdy byla zrušena komunistickým režimem. Naše současná ústava na ni v mnohém navazuje…

Předlohou pamětní medaile se stal výtvarný návrh MgA. Petry Čánské, který odborná komise České národní banky ocenila zvýšenou odměnou. Averzní strana předkládá vazbu slavnostního provedení československé ústavy a reverzní strana její krasopisně zpracovanou preambuli, jež začíná slovy „My, národ Československý“. Požadavek na vyhotovení ústavní listiny v důstojném a reprezentativním provedení se objevil v roce 1927 (pro příležitost aktu skládání prezidentského slibu), byl schválen v roce 1928 a realizován v roce 1932. Výtvarnou stránku ústavy v podobě ručně psaného písma a iluminací na pergamenu zajistil akademický malíř Josef Sejpka a vazby se zhostila firma Jirout a Alexandrová. Kompozici reverzu doplňuje ještě silueta vah, které symbolizují spravedlnost, a odkazují tak na vznik československého Ústavního soudu.

Každá z pouhých 99 medailí je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti,
který vypráví příběh ústavních pilířů Československa.

Specifikace

Číslo
31502-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Petra Čánská
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...