Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá půluncová medaile Československá ústava a Ústavní soud proof

Cena (včetně DPH)
32 390 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31502-631


Medaile bankovních soutěží 2020

V roce 2020 si připomínáme 100. výročí vzniku první československé ústavy a také československého Ústavního soudu. Jako připomínka klíčové události v historii naší státnosti vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Nejdůležitější zákon Československa,
který nahradil Prozatímní ústavu z roku 1918, byl po náročných jednáních schválen Národním shromážděním, a to neobvyklého data 29. února 1920. Toho dne byla založena parlamentní demokracie, na kterou jsme dodnes hrdí. Ústava však není jen pouhou definicí organizace moci v zemi. Předkládá zásadní hodnoty, principy a tradice společnosti, zaručuje občanům základní lidská práva a svobody a je deklarací jejich věrnosti. Hledí do minulosti – odkazuje se na historické okolnosti, které předcházely jejímu vzniku –, ale také do budoucnosti – vyjadřuje ambice a odhodlání chránit i budovat svou vlast. Tvůrci československé ústavy se inspirovali listinami USA, Rakouska-Uherska a Francie a přidali řadu významných inovací. Československo tak bylo mezi prvními státy, které přiznaly volební právo ženám, a bylo také mezi prvními zeměmi, které zřídily ústavní soud, jehož úkolem je posuzovat ústavnost zákonů a dodržování zásad právního státu. O pevných ústavních základech Československa svědčí fakt, že naše první ústava přestála útrapy druhé světové války a zůstala v platnosti až do roku 1948, kdy byla zrušena komunistickým režimem. Naše současná ústava na ni v mnohém navazuje…

Předlohou pamětní medaile se stal výtvarný návrh MgA. Petry Čánské, který odborná komise České národní banky ocenila zvýšenou odměnou. Averzní strana předkládá vazbu slavnostního provedení československé ústavy a reverzní strana její krasopisně zpracovanou preambuli, jež začíná slovy „My, národ Československý“. Požadavek na vyhotovení ústavní listiny v důstojném a reprezentativním provedení se objevil v roce 1927 (pro příležitost aktu skládání prezidentského slibu), byl schválen v roce 1928 a realizován v roce 1932. Výtvarnou stránku ústavy v podobě ručně psaného písma a iluminací na pergamenu zajistil akademický malíř Josef Sejpka a vazby se zhostila firma Jirout a Alexandrová. Kompozici reverzu doplňuje ještě silueta vah, které symbolizují spravedlnost, a odkazují tak na vznik československého Ústavního soudu.

Každá z pouhých 99 medailí je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti,
který vypráví příběh ústavních pilířů Československa.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Petra Čánská
Číslo
31502-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
únor 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna