Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá půluncová medaile Karel Gott - Malíř proof
Zpět

Zlatá půluncová medaile Karel Gott - Malíř proof

Cena (včetně DPH)
35 950 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31492-611


Druhá zlatá medaile z třídílné minisérie České mincovny, která vychází u příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta, je věnována mistrovi v úloze uznávaného malíře.

Mohlo by se zdát, že pro Karla Gotta je malování pouhým způsobem, jak se odreagovat od stresu ze showbyznysu. Ve skutečnosti však jde o celoživotní vášeň a mistrova láska k výtvarnému umění je možná ještě silnější než jeho láska k hudbě. Karel Gott maloval už jako malý chlapec a svůj první obraz stvořil v deseti letech. Talent v něm rozpoznala maminka, která mu pod vánoční stromeček nachystala kompletní malířskou výbavu, a rozvíjel ho jeho třídní učitel, který ho brával k sobě do ateliéru. Když se pak dospívající mladík, který navštěvoval výstavy a četl knihy o slavných malířích, pokusil o přijetí na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, bohužel neuspěl. „Nebyl jsem mezi čtyřiceti šťastlivci, kteří byli přijati ze šesti set uchazečů, a tak jsem pln zklamání kufřík s barvami zase zavřel. Vyhověl jsem tak alespoň přání otce a nastoupil jsem do učiliště, abych se vyučil elektromechanikem,“ vzpomíná Karel Gott, který tehdy jistě netušil, jaké bude jeho skutečné životní poslání. Přestože si ho nakonec vybrala jiná múza, malování je důležitou součástí jeho života. Když dnes zpěvák maluje, je to vždy pro radost – nikdo a nic ho nesvazuje a tak by to v umění mělo být…

Medailérka Mária Filová, DiS., věnovala averzní stranu medaile portrétu mistra ve středním věku, který je umístěný na malířské paletě. Reverzní strana pak nese podpis Karla Gotta zakomponovaný do sady malířských potřeb – možná právě té, kterou dostal jako malý chlapec od maminky.

Každou medaili doprovází číslovaný certifikát pravosti. Komplet narozeninových medailí Karla Gotta „zpěvák, malíř, fenomén“ má své místo v luxusní sběratelské krabičce.

 

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999.9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslo
31492-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna