Shop Roku 2018
Shop Roku 2018

Zlatá půluncová medaile Karel Gott - Zpěvák proof

Orientační cena (včetně DPH)
31 450 Kč
1 219 €
Stav skladu
leden 2019
Číslo
31490-611


V roce 2013 vydala Česká mincovna pamětní medaile s motivem pětasedmdesátých narozenin Karla Gotta. Všechny zlaté medaile byly vyprodány krátce po dni emise, a potvrdilo se tak, že se mistr těší mimořádné oblibě. Karel Gott co nevidět oslaví další životní jubileum – tentokrát osmdesáté – a při této příležitosti se v nové třídílné minisérii zlatých medailí postupně představí coby zpěvák, malíř a fenomén.

Pamětní medaile věnovaná Karlu Gottovi – zpěvákovi – připomíná ještě jedno kulaté výročí. Právě před padesáti lety totiž vznikl nesmrtelný hit Lady Carneval. Píseň s hudbou Karla Svobody a textem Jiřího Štaidla se v průběhu let dočkala šestatřiceti cizojazyčných mutací a zdobí ji ocenění z mezinárodního festivalu Zlatý kohout ‘68 v Riu de Janeiru. „Písničku jsme vymysleli v naprosté euforii. Jiří Karlu Gottovi slíbil, že ji na festival bude mít do rána hotovou. Tak jsme se s Jiřím sešli u mě v bytě a udělali si mejdan. A v tom volal Karel Gott. Lhali jsme mu, že už to máme. Ke čtvrté hodině ranní nás ale naštěstí opravdu políbila múza. Stačilo, aby Jiří vyřkl dvě slova – to první bylo „Lady“ a to druhé „Carneval“. Pak jsem zasedl k pianu a ráno byla naše Lady na světě,“ vzpomínal před lety legendární skladatel Karel Svoboda.

Autorem medaile se stal jablonecký medailér a pedagog Mgr. Petr Horák, který se podílel také na podobě pamětní ražby z roku 2013. Averzní strana předkládá mladistvý portrét zpěváka podtržený jeho podpisem, na kterém sedí symbolický zlatý slavík. Reverzní strana je pak věnována samotné Lady Carneval v podobě brazilské karnevalové tanečnice. Kompozici reverzu dotváří ještě notová osnova s letopočtem 1968.

Každou medaili doprovází číslovaný certifikát pravosti. Trojici narozeninových medailí – zpěvák, malíř, fenomén – si můžete uložit do speciální sběratelské etue.
 

Materiál
Váha
15,56 g
Ryzost
999.9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31490-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
leden 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna