Zlatá půluncová medaile Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5 proof

Zlatá půluncová medaile Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2019

V roce 1919 – před rovnými 100 lety – poprvé vzlétl první letoun československé výroby. Jako vzpomínka na průkopnickou Bohemii B-5 vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

„Nemáme ani zaoceánských přístavů ani zaoceánských lodí – vzduch je naše moře,“ nechal se slyšet Jan Bervida, propagátor československého letectví. Stejný názor měla také řada jeho krajanů. O sestrojení letadla vlastní výroby se v českých zemích počátkem 20. století pokoušel již slavný aviatik Jan Kašpar. Ne jeden, ale hned čtyři aeroplány pak ještě před první světovou válkou vytvořil spolek s názvem Bohemia. Pátý stroj plzeňského sdružení nadšenců se roku 1919 stal prvním vskutku československým letounem. Konstruktérem malého dvoumístného dvouplošníku s dvoulistou dřevěnou vrtulí, otevřenou kabinou, plátěným potahem a označením B-5 se stal inženýr Oldřich Haller. S typickou českou vynalézavostí se při stavbě letounu používalo takříkajíc vše, co amatérským aviatikům přišlo pod ruku. Jako základ posloužily komponenty z vyřazeného stroje rakouského nebo německého původu a řadu dílů pro stavbu poskytli příznivci letectví z plzeňských podniků. Motor používaný v průkopnických letounech bratří Wrightů se Hallerovi podařilo vylepšit natolik, že jeho výkonnost vzrostla o 20 % na 40 koní. Bohemia B-5 pak zažila vzestupy i pády – v jednu chvíli vítala prezidenta Masaryka, aby vzápětí téměř zanikla při tragické nehodě. Naštěstí se neztratila ve víru dějin a dodnes ji můžeme obdivovat v Národním technickém muzeu. Přestože byl první československý letoun dílem skupiny nadšenců, v téže době vznikaly v Praze první skutečné letecké továrny a letectví se postupně stalo výkladní skříní mladé republiky…

Předlohou ražby se stal výtvarný návrh medailéra a pedagoga Luboše Charváta, který v soutěži České národní banky získal druhé místo za „dokonalé navození atmosféry vzletu letadla z letištní plochy v pozadí s hangárem“. Reverzní strana medaile pak předkládá trojici pohledů na Bohemii B-5 – shora, zepředu a zboku.

Náklad limitované emise čítá pouhých 99 kusů – každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna ilustrovaným certifikátem pravosti, který vypráví příběh prvního československého letounu.

Specifikace

Číslo
31448-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...